Ukrayna Parlamentosu’ndan flaş karar

256 milletvekili tarafından desteklenen kararda, “ülkedeki olağanüstü sosyo-politik vaziyet, Kiev‘de ve ülkenin güneydoğusunda yabancı vatandaşlar tarafından yapılan sistematik provokasyonlar sonucunda durumun giderek gerginleşmesi ve ülkedeki suç işleme ortamının giderek keskinleşmesi ile bağlantılı olarak, İçişleri Bakanlığı ve Ukrayna Güvenlik Servisini, ülkedeki yasadışı silahlı grupların hemen silahsızlandırılmasına yönelik çalışmaları başlatması” belirtildi.

Martta ülke genelinde düzenlenen vatandaşların silahlarını gönüllü olarak teslim etme kampanyasından beklenen sonuç alınamamasından dolayı, İçişleri Bakanlığı, nisan boyunca yine silah, cephane ve parlayıcı aletleri gönüllü olarak teslim etme kampanyasını sürdüreceğini duyurdu.

Dün gece de aylardır protesto gösterilerinin devam ettiği Bağımsızlık Meydanı’nda, aşırı alkollü olduğu iddia edilen radikal Sağ Sektör üyesi, meydandaki görevlilere açtığı ateş sonucunda, Kiev Belediye Başkan Yardımcısı Bogdan Dubas’ın da aralarında bulunduğu 3 kişi yaralanmıştı.

Protesto gösterilerinin devam ettiği Bağımsızlık Meydanında, hala bazı radikal eylemci grup üyelerinin silahla dolaştıkları görülürken, bazen de bu silahlı çetelerin ülkedeki işyerlerine baskın düzenlemesi, ülke kamuoyunda tepki toplayarak sık sık gündeme geliyor.

Bu arada, parlamentoda görüşülen yerel seçimler yasasında değişikliğin yapılmasına ilişkin yasa tasarısı, milletvekilleri arasında uzlaşma sağlanamayınca parlamento 8 Nisan’a kadar oturumuna ara verdi.

Kaynak: AA

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı