Tarım arazileri miras yoluyla bölünemeyecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker,”Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesi”nin önüne geçecek olan yasanın ayrıntılarını TRT Haber’de yayınlanan Gündem Programında Haber Müdürü İlker Taşkın’a değerlendirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, “Türkiye’nin gıda güvenliğini teminat altına almak istiyorsak tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin engellenmesi gerekmektedir” dedi.

Eker sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Türkiye’de 3 milyon tarım işletmesinde ortalama büyüklüğü 5,9 hektar olan 3 milyon işletme 30 milyon parsele bölünmüş durumda.Bunların da 40 milyon hissedarı var. Bu 5,9 hektarlık 10 parçalı işletmede verimli bir tarımsal üretimi sürdürmek,gerçekleştirmek mümkün değil. Hele ki dünyada artık rakiplerimiz var ve biz onlarla aynı pazarlara mal satıyoruz. Dolayısıyla maliyetimizi azaltmak, verimliliğimizi artırmak zorundayız. Aksi takdirde ne o çiftçinin karnını doyurmak mümkün bulunduğu yerde çiftlikte köyde ne de elde ettiğimiz hasıla ile gelirle Türkiye ekonomisine, ihracatına, üretimine katkı sağlamamız mümkün.”

Bölünmüşlük sebebiyle tarımda yılda 17 katrilyonluk kayıp söz konusu olduğunu vurgulayan Eker,” Türkiye’yi, Türkiye’nin çiftçilerini, modern, verimli, ölçek ekonomisine yakın işletmelerden oluşacak bir sektöre dönüştürmemiz lazım. Onun için bu reformdur, onun için bu devrimdir, bu cumhuriyet tarihinin tarım alanındaki en büyük tartışmasız reformudur” dedi.

TRT Haber

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı