Suriye’den Türk jetine ‘taciz’

Genelkurmay Başkanlığından, hava devriye görevini yapan F-16 uçağına Hatay üzerindeyken Suriye’de konuşlu SA-5 füze sistemince 4,5 dakika süreyle radar kilidini muhafaza ederek tacizde bulunulduğu bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin günlük faaliyetlerine ilişkin bilgi verildi. Buna göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığınca altı F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattında devriye uçuşu görevine dün de devam edildi.

SINIR OLAYLARI

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan başka bir açıklamada da Türkiye-Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (Kilis) Öncü Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk sahasında, yedi-sekiz motosikletli kaçakçı kişinin Suriye’den Türkiye’ye doğru sınır hattına yaklaştığının görüldüğü belirtildi.

Bunun üzerine, bölgeye Öncü Hudut Karakolundan, bir Ani Müdahale Timi (AMT) sevk edildiği, AMT’nin söz konusu kişilere hududa yaklaşmamaları konusunda ‘Dur’ ikazında bulunduğu ve ikaza uymayan kişilerin sınırı yasa dışı olarak geçmeye teşebbüs etmeleri üzerine havaya uyarı atışı yapıldığı kaydedildi.

Bu kişilerin, uyarı atışı sonucunda yanlarında getirdikleri malzemeler ile birlikte, Suriye tarafına geldikleri istikamete doğru kaçtıkları ve kaçakçılık girişiminin engellendiği bildirildi.  

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı