Spor için sağlık gözardı edilmemeli

Tekvando sporcusu Seyithan Akbalık‘ın ani ölümü spor camiasını yasa boğarken, ani sporcu ölümleri tekrar gündeme geldi. Ağır antrenman koşulları, yetersiz ve dengesiz beslenme ölüm nedeni olarak gösterilirken, ailenin gen haritası da ölümleri tetikliyor. İyi sporcu olacağım diye sağlığın göz ardı edildiğine dikkat çeken Genetik Uzmanı Korkut Ulucan, bazı genetik testlerle gizli problemlerin tanısını koyabildiklerini, böylece kalp krizlerini önleyebildiklerini hatırlatıyor.

Gerek ülkemiz gerek ise dünya genelinde zaman zaman yaşanan ani sporcu ölümleri spor camiası başta olmak üzere hemen herkesi yasa boğuyor. Son örneğini ise yeni yaşadık.

Mısır’ın Luksor kentinde düzenlenen Uluslararası Afrika Kupası’na katılan Türk sporcu Seyithan Akbalık’ın, müsabaka esnasında fenalaşarak yere yığıldı. Afrika Kupası’nda, 63 kiloda tatamiye çıkan 21 yaşındaki Akbalık, yaşamını kaybetti.

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Korkut Ulucan, ani sporcu ölümlerinin büyük bir bölümünün kardiyovasküler sistem bozukluklarından kaynaklandığını hatırlattı. Kardiyomiyopatik hipertrofi ve aritmojenik sağ ventrikül hipertrofisinin bu ölümlerin yaklaşık

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı