Soma faciasında 24 gözaltı

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Soma’daki maden faciasıyla ilgili şüpheli sıfatıyla 19 kişinin gözaltında olduğunu, 5 kişinin de şüpheli sıfatıyla adliyede ifade verdiğini bildirdi. Vali Savaş, maden kazasıyla ilgili mağdur, müşteki ve tanık ifadelerinin tamamlandığını belirtti. 

“Şüpheli sıfatıyla 19 kişi gözaltında bulunduruluyor. 5 kişinin ise yine şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınmasına devam ediliyor.” diyen Vali Savaş, Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuyla ilgili basına daha geniş bilgi verileceğini kaydetti. 

Soma ilçesine bağlı Eynez bölgesindeki maden ocağında 13 Mayıs’ta meydana gelen, 301 kişinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında aralarında şirketin üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu 16 kişi gözaltına alınmış, bu sayı daha sonra 24’e ulaşmıştı. 

5 KİŞİ MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ 

Gözaltındaki şüphelilerin durumu hakkında bilgi almak için adliyeye gelen CHP Manisa Milletvekili Özel de bölge dışından gelen milletvekilleriyle Soma’da taziye ziyaretlerinde bulunduklarını, bu sırada gözaltı haberini aldıklarını bildirdi. 

Bunun üzerine adliyeye geldiklerini kaydeden Özel, “Biraz önce gözaltında olan 5 kişiyle görüştüm. 5 kişinin savcılıkta sorguları tamamlandı ve tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiler” dedi.
Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen madenin işletme müdürü Akın Çelik’e şirketin bir avukat görevlendirmediğini kaydeden Özel, kendi avukatı da İstanbul’da bulunan Çelik’i ekonomik gücü olmayan kişilerin ihtiyaç duyduğu devlet tarafından görevlendirilen avukatın temsil ettiğini söyledi.
 

 


 

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı