Muhtarlık rekoru Şırnak’ta

Şırnak’ta 8 dönem muhtarlık yapan 68 yaşındaki Sait Kütler, vatandaşların ısrarı üzerine aday olduğu seçimleri kazanarak tekrar muhtar oldu.

Ortaokul mezunu olan ve 8 çocuğu bulunan Sait Külter, 40 yıldır muhtarlık yapıyor. Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Karalar köyünde ilk muhtarlık deneyimini yaşayan Külter, daha sonra merkez Yeni Mahalle’de muhtar seçildi. 8 dönem üst üste muhtarlık yapan Külter, son seçimlerde vatandaşların ısrarına dayanamayıp tekrar aday oldu. Oyların çoğunu alan Külter, üst üste 9. dönem tekrar muhtar seçildi. 28 yaşından beri muhtarlık yaptığını belirten Külter, “Muhtarlığa ilk başladığımda bir dönem yaparım bırakırım diye düşünmüştüm. Dönemi bitirip seçim zamanı geldiğinde vatandaşlar tekrar benim muhtar olmamı istedi. Kabul ettim ve tekrar aday oldum. Şimdiye kadar hep vatandaşların istekleri doğrultusunda muhtar adayı oldum” dedi.

Türkiye’de farklı yerlerde yaşanan muhtar seçimi olaylarına değinen Külter, “Eskiden muhtarlık bu kadar kolay değildi. Eskiden haftalarca evlerimize gelemiyorduk. Çok eziyetler çektik, zorluklar aştık. Süreç başladığından beri her yer sakinleşti, artık her gelen muhtar olacağım diyor. Eskiden zorluklar çekerken biz yalvarıyorduk millete gelsin muhtar olsun diye ama kimse üstlenmiyordu. Kimse istemiyordu muhtar olmayı. Ama şimdi birkaç kuruş paradan söz edildi, asgari ücret ödeneceği söylendi. Eskiden 400 TL alıyorduk. Mühür parası ise hayatım boyunca tek kuruş almadım. Benim yaptığım hizmetlerle halk tekrar tekrar beni seçiyor. Ama bu dönem muhtarlık şirin geldi herkese. Çünkü para meselesi ortaya çıktı ve süreçle birlikte huzur ortamı yaşandı. Neden zorluklar içindeyken kimse muhtar olmuyordu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı