Koca Yusuf THK’yı ‘uçurmaya’ geliyor

Türkiye pervaneli pehlivanı bekliyor… Akşam’dan Mahmut Gürer’in haberine göre; geçen ekim ayında teslim edilmesi gereken ancak, yüklenici Airbus firmasınndan kaynaklanan gecikme nedeniyle envantere alınamayan ‘A 400-M’ tipi büyük boyutlu kargo uçağı ‘Koca Yusuf‘ gelecek ay içerisinde Türkiye’ye teslim edilecek. Airbus firması gecikme nedeniyle uçağa servis bakımı ve yedek parça desteği verecek. A400-M, zırhlı araç, helikopter, obüs topu ve personel dahil olmak üzere 37 ton yük taşıyabiliyor. Koca Yusuf’un gelişiyle Türk Hava Kuvvetleri’nin taşıma ve nakliye hız kapasitesini 2 katına çıkaracak. Adı için ünlü Türk pehlivanınından esinlenilen uçak, Fransa’nın ardından ilk olarak Türkiye tarafından kullanılacak.

GÖVDEDE TUSAŞ‘IN PAYI YÜZDE 7.2

Türkiye gelecek 5 yılda bu uçaktan 9 tane daha alacak. Airbus Military’nin yaptığı ve Türkiye’nin proje ortakları arasında yer aldığı ve yapımında TUSAŞ’ın gövde inşası konusundaki iş payı yüzde 7.2 olan A400-M uçağında diğer ortaklar da Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya.

İKMALSİZ İSTANBUL-NEW YORK

Toprak araziye dahi inebilen 10 adet uçak için Türkiye toplam 1.5 milyar dolar ödeyecek. Ancak bu miktar uçak için üretilen parçalardan sağlanacak gelirle Türkiye ekonomisine geri dönecek. Menzili 8 bin 700 km olan Koca Yusuf, İstanbul’dan Amerika kıtasına ikmalsiz ulaşabiliyor.

GECİKTİRMENİN KARŞILIĞI BAKIM

Kayseri Erkilet’teki 221’inci Filo’da görev yapacak olan uçağın teslimatında yaşanan Airbus kaynaklı gecikmeye yaptırım uygulanacak. Bu kapsamda firmanın Türkiye’ye bir süre yedek parça ve bakım desteği vermesi öngörülüyor. Bu sürenin ise uçağın teslim edilmesiyle birlikte hesaplanacak.

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı