Karnından 2,5 litre kan boşaltıldı

Konya‘da yaşayan evli, 2 çocuk annesi 36 yaşındaki Esme Aktar, 2 gün önce şiddetli karın ağrısıyla uyandı. Eşine haber vererek Özel Farabi Hastanesi Acil Servis’e giden Aktar, 2 aylık hamile olduğunu öğrendi. Ancak karın ağrısına dış gebeliğe bağlı iç kanamanın sebep olduğu ortaya çıktı. Acilen ameliyata alınan kadının karın boşluğundan 2,5 litre kan boşaltıldı.

Operasyonun başarıyla geçtiğini ve hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Bülent Erenoğlu, işin ilginç yanının dış gebeliğin kalın bağırsağı besleyen damar üzerine yerleşmesi olduğuna dikkat çekerek, “Hastamız 36 yaşında bayan hasta. Acil servise şiddetli karın ağrısı şikayetiyle geldi. Başvurudan yaklaşık 1 saat önce başlayan bir karın ağrısı. Tansiyonları hızla düşen, genel durumu bozulan ve baygınlık geçiren bir hastamız. Hemen acil ameliyata aldık. Ameliyatta karın içerisinde yaklaşık 2,5 litre kan boşalttık. Tabi işin enteresan tarafı bir dış gebelik olması. Dış gebelik dediğimiz olay, sperm ve yumurtanın ana rahmine yerleşmesi gerekirken, ana rahminden çok daha uzakta belli bir alana yerleşmesidir. Yumurta ve sperm birleştikten sonra oluşan embriyo, en kanlı ağırlığını ve beslenmesini arttırabileceği en verimli yere yerleşir. Bu yer de ana rahmidir normalde, ama değişik nedenlerle başka alanlara yönlendiğinde genellikle damarların üzerine yerleşir. Bu hastamızda enteresan olan midenin alt kısmına kadar uzanan ve kalın bağırsağı besleyen damarın üzerine oturması. Bu damar üzerine oturunca belli bir süre sonra bulunduğu yeri eriterek, damarın duvarını eriterek, damarda bir patlamaya neden olup saatler içerisinde vücudundaki kanının büyük bir kısmını karın boşluğuna boşaltması. Şu anda hastamızın genel durumu iyi, kanamasını durdurduk. 2 gün sonra da taburcu etmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

“ÇOK NADİR GÖRÜLEN BİR DURUM”

Olayın nadir olduğuna vurgu yapan Opr. Dr. Erenoğlu, “Dış gebelik zaten çok nadir görülen bir durum. Ama dış gebeliğin en çok görüldüğü yer ana rahmi çevresi, tüpler ve yumurta çevresi. Ama bu hastanın enteresan olan tarafı, o bölgenin çok daha dışında, midenin alt tarafında, kalın bağırsağı besleyen damara yapışması. Çok uzak bir bölge, çok nadir görülen bir durum. Bize geldiğinde yaklaşık 2 saattir karın ağrısı vardı. Ama 2 bin 500 CC kan boşalmıştı. Yani bu belli bir düzeyden sonra aşırı kan kaybına bağlı şok ve ölümle sonuçlanabilirdi. Şu an için ciddi bir sıkıntımız kalmadı. Ameliyatta belli oranda kanı geri verdik. Şu an kanaması yok. Genel durumu iyi. İnşallah bundan sonra da sıkıntı olmayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Ölümden dönen Esme Aktar ise, şuan kendini daha iyi hissettiğini belirterek ameliyatı gerçekleştiren sağlık ekibine teşekkür etti.

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı