“İstiklal Marşı halkımıza büyük cesaret ve moral aşılamıştır”

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Abdullah Gül’ün, “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” dolayısıyla mesaj yayımladığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Gül, mesajında milletin tarihte hiçbir zaman zulme boyun eğmediğini, varlığına kastedenlere gerekli dersi verdiğini, vatanına ve hürriyetine canı pahasına sahip çıktığını belirterek, “İstiklal Savaşı’nda da Büyük Atatürk önderliğinde kenetlenerek bir varolma mücadesi veren halkımız, hür ve müstakil yaşama kararlılığını tüm dünyaya bir kez daha kabul ettirmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Büyük şair, mütefekkir Mehmet Akif’in, İstiklal Marşı’yla milletin hürriyet mücadelesini ve ezelden ebede yürüyüşünü destanlaştırarak herkesin hislerine tercüman olduğunu ve bu mücadeleyi ölümsüzleştirdiğine işaret eden Gül, mesajında şunları kaydetti:

“Mehmet Akif’in, İstiklal Marşı’nı tüm eserlerini topladığı Safahat’a almayıp milletimize maletmesi ve ordumuza ithaf etmesi, onun alçakgönüllülüğünü ve vatanseverliğini en güzel biçimde ortaya koymaktadır. İşte milli mücadele, Akif’te de zuhur eden bu ruhla kazanılmıştır.

Tarihteki şanlı yürüyüşümüzü, milletimizin karakterini, kahramanlığını, bağımsızlık tutkusunu, vatan sevgisini en veciz biçimde ortaya koyan İstiklal Marşı, milli mücadelenin en çetin dönemlerinde halkımıza büyük cesaret ve moral aşılamıştır.

İstiklal Marşı’nın her mısrası büyük anlamlar yüklüdür. Bize nereden gelip nereye gittiğimizi, asla unutmamamız gereken değerleri anlatır. Mehmet Akif, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın’ derken bu süreçte çekilen zorlukları en çarpıcı biçimde ortaya koymuştur.”

Milletin, birlik ve beraberlik içinde parlak bir geleceğe doğru yürüyüşünü emin adımlarla sürdüreceğine dikkati çeken Gül mesajında, “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, değerli vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u, İstiklal Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmetle ve minnetle anıyor, vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi iletiyorum” ifadesine yer verdi.

ERDOĞAN: “İSTİKLAL MÜCADELESİ RUHUNU MUHAFAZA ETTİĞİMİZ SÜRECE HER TÜRLÜ BADİREYİ ATLATACAĞIZ”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, “Aziz milletimizin bağımsızlığının sembollerinden biri olan İstiklal Marşı’nın TBMM tarafından milli marş olarak kabulünün 93. yıl dönümünü en kalbi duygularımla kutluyorum” ifadesini kullanan Başbakan Erdoğan, büyük fedakarlıklarla kazanılan istiklal mücadelesinin, milli şair Mehmet Akif Ersoy’un muhteşem mısralarıyla ebedileştiğini bildirdi.

Başbakan Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

“Milletimizin yaşadığı en buhranlı dönemde, “Korkma” diye başlayan İstiklal Marşımız, kahraman ordumuza ve aziz milletimize umut aşılamış, milli mücadele ruhunun canlanmasına vesile olmuştur. Milli değerlerimizin, bağımsızlık idealimizin, milli şuurumuzun ve istiklal ruhumuzun veciz bir şekilde ifade edildiği İstiklal Marşımız, hiç şüphesiz, aziz milletimiz için bir toplumsal mutabakat metni niteliğindedir. Milli mücadele günlerinin heyecanını destansı bir şekilde yansıtan İstiklal Marşımız, dün olduğu gibi bugün de kalplerimizi, ruhlarımızı birleştirmekte, yolumuzu aydınlatmaktadır. İnanıyorum ki istiklal mücadelesi ruhunu muhafaza ettiğimiz sürece, millet olarak karşılaştığımız her tür badireyi atlatacak, istikbal mücadelemizi de başarıyla sürdürebileceğiz. Bu anlamlı gün dolayısıyla bizlere bu eşsiz marşı armağan eden Mehmet Akif Ersoy’u, bunun kabulünü sağlayan meclis üyelerini ve bütün istiklal kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyorum.”

BAKAN IŞIK: “YENİ NESİL, ÜLKEMİZ ÜZERİNDE OYNANMAK İSTENEN OYUNLARA DİKKATLİ OLMALI”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da bir bütün olarak vatan savunmasının yapıldığı dönemde Mehmet Akif Ersoy’un, milletin ortak duygusunu ortaya koyduğunu ve mukavemet gücünü artırdığını belirterek “Büyük düşünce adamı, vatanperver Mehmet Akif Ersoy’un o günlerdeki ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın’ sözü bağımsızlık ve vatan bilincinin önemli bir yansımasıdır. Yeni neslin, kendilerine emanet edilen kutsal vatanımızın değerini bilerek, güven ve huzur ortamını yaşatmak adına milli ve manevi değerlerini her zaman göz önüne alarak çok çalışmaları, ülkemiz üzerinde oynanmak istenen oyunlara karşı çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Kardeşçe, demokrasimize ve bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a Allah’tan rahmet diliyor, bütün istiklal kahramanlarımızı şükranla anıyorum.” ifadelerini kaydetti. 

MEHMET AKİF, MEZARI BAŞINDA ANILDI

“12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” dolayısıyla Edirnekapı Mezarlığı’nda tören düzenlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valililiği ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Mehmet Akif Ersoy’un mezarı başında gerçekleştirilen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.

Törende, Beykoz Anadolu Lisesi öğrencisi Yasin Kundakçı İstiklal Marşı’nı, Üsküdar Kalem Koleji öğrencisi Zeynep Neva Ağırakça da Ersoy’un “Zalimi Alkışlayamam” isimli şiirini okudu.

İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, 66. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Kemal Başak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sabri Dereli ve İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Mehmet Akif Ersoy’un kabrine çiçek sundu.

Eyüp Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Harun Reşit Danış’ın Kur’an-ı Kerim okuduğu törende, aynı okuldan meslek dersi öğretmeni Bahattin Öztürk dua etti.

Tören, öğrencilerin Mehmet Akif Ersoy’un kabrine karanfil bırakmasıyla sona erdi. 

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı