İşte paralel kopyanın belgesi

Paralel yapıya ait ait dershanelerde öğretmenlik yapan Mevlüt Karabakla, 2012 yılında Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS), sınav cevap anahtarı bulunan kopya kâğıtlarıyla birlikte yakalandı. Suçüstü yakalanmasına rağmen, Karabakla hakkında yürütülen soruşturma paralel yapı mensuplarınca sümen altı edildi. Paralel örgütün, devlet kademesinde görev alabilmesi için KPSS’de yaptığı yolsuzluklar tek tek ortaya çıkıyor. 2012’de 931 bin 307 aday, devlet memuru olabilmek için KPSS’ye girdi. Cumhuriyet Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü mezunu olan ve Gülen cemaatine ait olan Atlantik Eğitim adlı dershanede çalışan Mevlüt Karabakla da 7 Temmuz 2012’da KPSS’ye girdi.

SUÇÜSTÜ YAKALANDI

Ankara Balgat Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ndeki sınıfta sınava giren Karabakla, içinde sınav cevap anahtarı bulunan küçük kopya kağıtlarıyla yakalandı. Görevliler, Karabakla’nın kopya kağıtlarına el konulup durumu bir tutanakla tespit etti. Karabakla, polis tarafından gözaltına alındı. Fakat hakkında yürütülen soruşturmadan ise hiçbir sonuç çıkmadı. Mevlüt Karabakla’nın üzerinden çıkan kopya kâğıtlarında, sorular ve cevapları işaret eden yazıların olduğu belirlendi. Kopya kâğıtlarında, “Erzurum-İst. işgal”, “Malabadi-Artuklular”, “88. Madde-I, II, III” gibi kelime grupları yer aldı. Bu yanıtlar sorularla karşılaştırıldığında hepsinin doğru şıkkı gösterdiği ortaya çıktı. Aynı şekilde Genel Yetenek Testi’nde de uzun paragraf sorularını ve cevaplarını belirten notların da doğru olduğu belirlendi.

İKİ SORU ÖNERGESİ

Paralel örgüt, fırsat eşitliği ilkesini yok sayarak organize bir şekilde kendi üyelerine sınavda avantaj sağladı. Sınavlardan yaklaşık 2 hafta önce cemaat evlerinde soruların cevaplarını ezberleyen cemaat üyelerinden bazıları da soruların cevaplarını şifreli biçimde aldı. Cemaat üyeleri, bu sayede devletin çeşitli kademelerinde görev alıyordu. CHP’nin 22 Mart 2011’de yapılan grup toplantısında ise Kemal Kılıçdaroğlu, Gülen cemaati mensubu Mustafa Asil’in ismini vererek 2010 yılı KPSS’de kopya eyleminde yer aldığını söylemişti. CHP Milletvekili Nur Serter, 2010 yılı KPSS ile ilgili olarak Mustafa Asil hakkında iki sorgu önergesi vermişti. ÖSYM Araştırma Geliştirme Değerlendirme Müdürlüğü’nde test araştırma biriminde çalışan ve sorulara erişim yetkisi olan cemaat mensubu Mustafa Asil’in görevini kötüye kullanarak daha önceden gördüğü KPSS sorularını Gülen cemaatine bağlı okullara servis ettiği ve cemaat mensuplarına haksız avantaj sağladığı öne sürüldü. Soruşturma dışında tutulmak için Kanada’ya kaçtığı öne sürülen Asil, Türkiye’ye döndüğünde adli makamlara ifade verdi. Asil, daha sonra Yeni Zelanda’ya gitti.

120 NET YAPTILAR AMA İKİNCİ DEFA GİRMEDİLER

279 bin 889 kişinin girdiği 2010 KPSS Eğitim Bilimleri sınavında çıkan 120 sorudan 100 net ve üzeri çıkarmayı başararak yüzde 1’lik dilime giren 3 bin 227 adaydan 324 adayın evli çift olduğu belirlendi. Sınavdaki usulsüzlüklerin ortaya çıkması üzerine iptal edilen sınavın tekrarına ise 3 bin 227 adaydan 1175’i girmedi. İlk sınavda 120 net yapan 350 adaydan 148’i tekrar sınava girmedi. 120 net yapan adayların dörtte birinin cemaate bağlı okullarda çalıştığı iddia edildi. 3 bin 227 adaydan 250’si adres olarak cemaat okulları ve dershanelerini gösterdi. Bu kişilerin 25’i ise evli çiftlerdi. 2010 yılı KPSS’ye Ankara’dan giren cemaat okulları ve dershaneleriyle bağlantısı olan 57 kişi tespit edildi. Bu 57 kişiden 8’i evli çiftlerden oluştu. 2010 KPSS soruşturmasını paralel yapıya yakın olduğu belirtilen savcı Ş.S. yürüttü. Savcının, 3 bin 227 aday arasındaki ilişkiyi araştırmak yerine soruşturmayı sürüncemeye götürerek sonuçsuz bıraktığı iddia edildi.

Kaynak: Sabah

 

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı