İslamabad’da Ortadoğu için konferans

Hubeyb Vakfı tarafından düzenlenen konferans, vakfın I-10 bölgesindeki binasında gerçekleştirildi. Konferansta konuşan Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Türkiye ile Pakistan arasındaki tarihi bağlardan aldıkları güçle iki ülke arasındaki ilişkileri daha da ileriye taşımak için çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’nin dış politikasında Ortadoğu’da meydana gelen olayların önemli bir yer tuttuğunu belirten Girgin, bölgeler arası işbirliği ve dayanışmayı desteklediklerini ifade etti. Türkiye’nin Suriye halkı için de yardımlarını genişlettiğini vurgulayan Girgin, şöyle dedi:

“Suriye rejimi kendi halkını bombalıyor, yaklaşık 200 bin insan öldü. Bir milyona yakın mülteci şu an Türkiye’ye sığınmış vaziyette. Biz onların iyi şartlarda yaşamalarını istiyoruz. Yaklaşık 22 kamp kurduk. Kamplarda yaşam şartları iyi ama elbette bırakıp geldikleri evleri gibi değil. Nihayetinde mülteci hayatı yaşıyorlar. Suriye halkına yardımda devam etmeliyiz onlara yapılan zulmü durdurmalıyız.”

Pakistan Meclisi Savunma Komisyonu Başkanı Muşahid Huseyin ise ABD’nin Afganistan’dan çekilme sürecinde Pakistan’a çok ihtiyacı olduğunu belirterek, “ABD, Afganistan’da her hafta 2,5 milyar dolar harcıyor. Buna rağmen Irak’ta kaybettiği gibi Afganistan’da da yeniliyor. ABD’nin şu anda Pakistan’a çok ihtiyacı var. Özellikle çekilme sürecinde güvenlik konusunda ihtiyacı var. Zaten bu yüzden bugünlerde Pakistan ordusuna, istihbaratına karşı propagandaları kenara bırakıp olumlu rol oynamaya başladı” ifadesini kullandı.

2014 yılının Pakistan, Türkiye ve Afganistan için kritik bir yıl olduğunu kaydeden Pakistan Gençlik Hareketi Lideri Abdullah Gül de “Çünkü ABD, Afganistan’dan çekildikten sonra bu ülkelerin birleşmesini, güçlenmesini kesinlikle istemiyor. Tükiye’nin ekonomisi güçlü durumda. Pakistan’ın nükleer silahı var. Bunların yanı sıra bölgedeki dinamikler de etkin kullanılabilirse Ortadoğu’da farklı çıkarların peşinde koşan batılı güçlere karşı konulabilir” dedi.

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı