IMF’in Ukrayna paketine Obama’dan destek

ABD Başkanı Obama, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile Roma‘da yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Ukrayna’ya IMF tarafından yapılacak mali destek ve Rusya’yla ilgili konuştu.

IMF’in Ukrayna’yla bir kredi programı üzerinde ön anlaşmaya vardığına yönelik duyurusunun “ileri doğru atılan büyük bir adım” olduğunu söyleyen Obama, bu adımın Ukrayna ekonomisinin istikrara kavuşmasına, Ukrayna halkının ihtiyaçlarını karşılamasına ve Polonya’nınkine benzer bir büyüme yoluna girmesine yardımcı olmasını umduğunu ifade etti. Kredi paketini uluslararası toplumun Ukrayna’ya verdiği “somut sinyal” olarak niteleyen Obama, paketin ayrıca ülkede kurulan yeni hükümetin yolsuzluğu geride bırakmak için gereken reformları uygulamasına olanak sağlayabilmesini ümit ettiğini dile getirdi.

Obama ayrıca ABD Kongresi’ne, halihazırda tartışılmakta olan 1 milyar dolarlık yardım yapılmasına ilişkin tasarıyı bir an önce onaylayarak Ukrayna’yı desteklemesi çağrısında bulundu.

Rusya’nın Kırım’ı ilhakıyla ilgili olarak ise, bu adıma yönelik uluslararası çaptaki kınamayı yineleyen Obama, konu üzerinde transatlantik düzeyde gösterilen birliği överken, Moskova’nın mevcut krizi barışçıl bir şekilde çözeceğinden halen umutlu olduğunu belirtti.
ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin Ukrayna ve halkını desteklemek için elinden geleni yapacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı