Filistinli tutuklulardan skec

Gazze’de, “İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların ölümüne sebep olan İsrailli yetkililerin yargılanmasını” konu alan skeç oynandı

Refah kentinde bir grup genç, hazırladıkları sembolik duruşmada, hakim, sanık, avukat, şahit rolünü oynayarak, İsrailli yetkililerin yargılandığı bir duruşmayı canlandırdı.

Temsili duruşmada hakim, 12 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Filistinli Eymen Şaat’ı dinledi. Şaat, İsrail hapishanelerindeki koşulları ve tutuklulara yönelik hak ihlallerini anlattı.

Mahkeme, İsrailli iki yetkiliye yirmişer yıl hapis cezası ile Flistinli tutukluların cezaevinde geçirdiği her gün için 14 dolar tazminat ödemelerine hükmetti.

Skecin ardından konuşan Fetih hareketi üyesi Teysir El-Berdini, İsrail hapishanelerinde kaldıktan sonra serbest bırakıldığını anlattı.

“Gözümün önünde öldürülen esirler oldu” diyen Berdini, “Bazıları tıbbi ihmal sebebiyle ölürken bazıları doğrudan öldürüldü. İsrail hapishanelerinde 206 Filistinli esir öldü, 26’sı kanser olmak üzere bin 600 hasta esir var” diye konuştu.

Gazze’deki Filistin hükümeti Esirler Bakanlığı verilerine göre, İsrail hapishanelerinde aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 4 bin 800’e yakın Filistinli tutuklu bulunuyor. Bunların 120’den fazlasının engelli, bin 400’ünün ise hasta olduğu ifade ediliyor.

AA
 

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı