Eski Cumhurbaşkanı Talat’a molotoflu saldırı

Kıbrıs Rum kesiminde aşırı ırkçı Elam örgütü bu akşam konferans vermek üzere Limasol kentine gelen KKTC eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a saldırdı.

Portakal ve yumurta yağmuruna tutulan Talat saldırıdan yara almadan kurtulurken bir Kıbrıslı Türk gazeteci hafif yaralandı. Konferans salonunda büyük panik yaşanırken, izleyiciler arasında bulunan ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi John Koenig korumalarının yardımıyla olay yerinden çıkarıldı.

Talat ve beraberindekilere saldırı Limasol Belediyesi kültür merkezinin Panos Solomonides konferans salonunda gerçekleşti. Yüze yakın Elam mensubu, Limasol Teknik Üniversitesi ve AB temsilciliğinin ortaklaşa düzenlediği Kıbrıs çözüm süreciyle ilgili konferansta, konuşmalar devam ederken ön ve arka kapıdan girerek baskın düzenledi.

RUM LİDER ÖZÜR DİLEDİ

Saldırının duyulmasının ardından Rum lider Nikos Anastasiadis Talat’ı arayarak özür diledi. Rum sözcüsü Hristos Stilyanidis de yaptığı açıklamada, saldırıyı şiddetle kınayarak, “Hepimizi utandıran buna benzer olayların bir daha olmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Saldırıyı gerçekleştiren Elam örgütü ise, olayın sembolik bir eylem olduğunu ileri sürdü.

Öte yandan saldırı gerçekleştiren ELAM örgütünden 3 kişinin tutuklandığı bildirildi.

ALTIN ŞAFAK’IN KIBRIS KOLU

Elam örgütü, Yunanistan’da parlamentoya girmeyi başaran aşırı ırkçı Altın Şafak örgütünün Kıbrıs kolu. Türk ve yabancı düşmanlığıyla tanınan örgüt özellikle Rum gençler arasında taraftar buluyor. Örgütün, Rum kesiminde dağlık arazide eğitim kampları oluşturduğu biliniyor.

 

(KAYNAK:İHA-DHA-hurriyet.com.tr)

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı