Cumhurbaşkanı Gül tahliyeleri değerlendirdi

Nijer Cumhurbaşkanı Issoufou Mahamadou Türkiye’ye ziyarette bulundu. Mahamadou, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü’nde resmi törenle karşılandı.

Konuk Cumhurbaşkanı, iki ülke milli marşlarının okunmasının ardından tören kıtasını selamladı.

Büyük şeref kapısı önünde basın mensuplarına poz veren iki cumhurbaşkanı baş başa görüşmeye geçti. Heyetler arası görüşmelerin ardından Gül ve Mahamadou ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ergenekon Davası’nda verilen tahliye kararlarını değerlendirdi.

“Esas sorun mahkemelerin kararlarını vermesinde bu kadar uzun zamanın geçmesi” diyen Gül, “5 yıl içerisinde eğer suçüstü yapılan olaylar ile ilgili bile failleri yakalanmış olaylar ile ilgili bile kesin karar verilemiyorsa hepimizin bunu ciddi düşünmememiz ve bu noktaya bakmamız gerekir” dedi.

“Bir taraftan uzun tutukluluk sürüleri bir nevi cezaya dönüşüyor bunu gidermek gerekiyor, bu kadar uzunu sürede bile karar verememek bu açıkçası kabul edilebilir bir şey değil” ifadelerini kullanan Gül, “Tartışmalı değil suçüstü yapılmış failler belli. Danıştay davasında da aynı durum değil mi? Failler bulunmamış olsa hadi diyeceksiniz ki bu kadar uzun sürebilir ama aynı gün failler yakalanmış ama bu kadar uzun süre geçmiş. Ciddi şekilde konuşulması ve gerekli tedbirlerin yargı sürecinde alınmasının gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.
 

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı