Çocuk gelişiminde protein ve kalsiyum

Çocuklukların yaşam kalitesini ve sağlığını bozabilecek protein ve kalsiyum eksikliğine karşı erken yaşlarda önlem alınması gerekiyor.

Kalsiyumun özellikle kemik yapısı için büyük önem taşıdığını belirten Uz Dr. Dicle İnanç, “Yaşamın ilk yıllarında anne sütü ile alınan kalsiyum çocuklarda sağlıklı kemik gelişimini sağlarken, ileriki yaşlarda risk oluşturabilecek, kemik erimesinden korumaktadır. Ergenlik öncesi dönemde çocukların kalsiyum gereksinimlerinin günde 800 miligram olan bu ihtiyacı karşılamak için; çocuklara erken dönemde en önemli kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünlerinin olduğu beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasının önemli” olduğunu söyledi.

KEMİK SAĞLIĞI İÇİN ÇOCUK YAŞTA DÜZENLİ FİZİKSEL AKTİVİTE ŞART

Çocukluk dönemindeki kemik sağlığının korunması için, başta bebeklik dönemi olmak üzere, yaşam boyu D vitaminin alınması gerektiğini belirten İnanç, gebelerin D vitamini depolarının yeterli olması gerektiğini vurguladı.
Özellikle adolesana yakın ve adolesan 9-18 yaş gurubunda hem kalsiyum alımının 1200-1500 miligram düzeyinde olması, hem de düzenli fiziksel aktivite yapılması gerektiğine dikkat çeken İnanç, bu amaçla okul programlarında kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünleri ile beslenmenin ve spor derslerinde atlama, sıçrama, koşma, jimnastik hareketleri gibi aktivitelere daha fazla yer verilmesi gerektiğini ifade etti.

ÇOCUKLARIN SAĞLIKLI GELİŞİMİ İÇİN PROTEİN ALIMI ÖNEMLİ

Çocukların büyümesinde proteinin de çok önemli bir rolü bulunduğunu belirten İnanç, Dengeli beslenmede, enerjinin yaklaşık yüzde 15’inin protein kaynaklı olmasının tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

İnanç “Çocuklarda protein gereksinimi, erişkinlerdeki gibi sadece dokuların tamiri ve yeniden yapılanması için değil, vücudun büyümesi ve gelişmesi için de gerekli. Proteinler, hücre büyümesi ve gelişmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, metabolizmanın çalışmasında, kas, kemik ve kan hücrelerinin oluşmasında önemlidir. Ayrıca protein eksikliği zeka gelişiminden pek çok sağlık sorununa neden olabiliyor” dedi.

ÇOCUKLARIN GÜNLÜK ALMASI GEREKEN PROTEİNİ KARŞILAYAN BESİN MİKTARLARI

– 1-3 Yaş Çocuk: 15-18 gr. protein ihtiyacı; 1 bardak süt veya yoğurt 1 kibrit kutusu kadar peynir 2 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.

– 4-6 Yaş Çocuk: 20-25 gr. protein ihtiyacı; 1 bardak süt veya yoğurt 1 kibrit kutusu kadar peynir 3 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.

– 7-9 Yaş Çocuk: 26-38 gr. protein ihtiyacı; 2 bardak süt veya yoğurt 2 kibrit kutusu kadar peynir 3-4 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.

– 10-13 Yaş Kız Çocuk: 39-45 gr. protein ihtiyacı; 2,5 bardak süt veya yoğurt 2 kibrit kutusu kadar peynir 3-4 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.

– 10-13 Yaş Erkek Çocuk: 39-60 gr. protein ihtiyacı, 3 bardak süt veya yoğurt 2 kibrit kutusu kadar peynir 3-4 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı