CHP 6 ülkede örgütlendi

CHP, yaklaşık iki yıldır yürüttüğü yurt dışı örgütlenme çalışmaları kapsamında, başta Almanya olmak üzere Avusturya, İsviçre, Fransa, Hollanda ve Belçika’da parti birlikleri kurdu.

İngiltere, Kanada ve İskandinav ülkelerinde örgütlenme çalışmalarını sürdüren partinin hedefinde, Avustralya, Ortadoğu ve Asya ülkeleri de var.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yurt dışında yaşayan yaklaşık 6 milyon vatandaşın, 3 milyonunun oy kullandığını belirtti.

Gelecek günlerde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde yurt dışındaki vatandaşların da oy kullanacağını ifade eden Loğoğlu, bu kapsamda, yurt dışı örgütlenmeye büyük önem verdiklerini söyledi.

Türk vatandaşlarının büyük bir çoğunluğunun Avrupa’da yaşadığını hatırlatan Loğoğlu, CHP tarihinde ilk defa, yaklaşık iki sene önce yurt dışı örgütlenmesini başlattıklarını kaydetti.

CHP’nin, Avrupa Birliği’nde ve ABD’de temsilciliklerinin bulunduğunu belirten Loğooğlu, yakın zamanda, Washington merkez olmak üzere Florida ve Kaliforniya’da temsilcilikler kurduklarını anlattı. Loğoğlu, “Bunların, CHP’yi tanıtmak, ABD’yi ziyaret eden parti yetkililerinin programlarını hazırlamak, Amerikan makamlarına partimiz hakkında bilgi vermek ve Amerika’da olup bitenler konusunda partimizi ilgilendirecek konularda bizi bilgilendirmek gibi faaliyetleri var” dedi.

“Oylar değerini bulsun”

Avrupa’da, başta Almanya olmak üzere “CHP Birlikleri” adı altında Avusturya, İsviçre, Fransa, Hollanda ve Belçika’da örgütlenmeler yaptıklarını anlatan Loğoğlu, Türk nüfusunun en yoğun olduğu Almanya’da 14 eyalette 8 birliklerinin bulunduğunu ifade etti.

İngiltere, Kanada ve İskandinav ülkelerinde örgütlenme çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Loğoğlu, sonrasında Avustralya, Ortadoğu ve Asya’da da örgütlenmeye gideceklerini ancak zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Loğoğlu, yurt dışında yaşayan vatandaşların doğrudan doğruya kendilerini temsil edebilmeleri için, “yurt dışını seçim bölgesi yapacak” bir kanun teklifi sunduklarını belirterek, buradaki vatandaşların oylarının değerini bulmasını istediklerini kaydetti.

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı