Burun tıkanıklığı ve uyku apnesinin sebebi ne?

Alerjik nezle ve tekrarlayan enfeksiyonlar, geniz eti ve bademcik büyümesi ile sonuçlanıyor. Uzmanlar burun tıkanıklığı ve uyku apnesi olan çocuklarda geniz eti ve bademciklerin operasyonla alınmasında bu rahatsızlığın büyük oranda azaldığını belirtiyor.

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, alerji tedavisi yapılmadan bademcik ve geniz eti alınmasının 4 çocuktan birinde yeniden geniz eti büyümesiyle sonuçlandığını ifade ediyor.

Burundan ve ağızdan rahat nefes almanın sağlık açısından önemine değinen Tabak, bunun çocuk gelişimindeki rolünün büyük olduğunu söylüyor.

Büyüme ve gelişim geriliğine, dikkat dağınıklığına, okul başarısızlığına, zeka problemine, kalp ve akciğer rahatsızlıklarına sebep olabilen bademcik ve geniz eti problemlerinin altında yatan sebebin mutlaka araştırılması gerektiğini vurgulayan Tabak, alerjinin tedavi edilmesiyle ameliyata gerek kalmadan geniz eti ve bademciklerin küçülmesi ve burun tıkanıklığının geçmesinin mümkün olduğunu belirtiyor.

“Eğer Alerji tedavisiyle geçmeyen horlama ve uyku apnesi varsa, geniz eti ve bademcik ameliyatı düşünülebilir” diyen Tabak, Çocukların tekrar ameliyat olmak zorunda kalmalarının yaşam kalitelerini bozduğuna dikkat çekiyor.

UYKU KALİTESİ DÜZELEN ÇOCUĞUN OKUL BAŞARISI ARTAR

Alerji tedavisiyle burnu açılan çocuğun uyku kalitesinin düzeleceğini belirten Tabak, uyku kalitesi düzelen çocuğun okul başarısının yükseleceğini, gece uykuda büyüme hormonu salgısının artması sebebiyle büyümesinin hızlanacağını, iştahının artacağını söylüyor.

Tabak, burun tıkanıklığı sonucu orta kulak enfeksiyonu, sinüzit ve en önemlisi astım gelişiminin önleneceğine de vurgu yapıyor.

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı