Bu yöntemle bel fıtığından kurtuldu

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon, yaptığı yazılı açıklamada, bel fıtığı rahatsızlığı nedeniyle merkeze başvuran Atilla Altun’a 10 seans DRX yöntemiyle tedavi uygulandığını belirtti.

Altun, 8. seanstan sonra şiddetli bel ağrılarından kurtulduğunu ifade eden Kalyon, bu yöntemin omurgada seçilen bölgede, çekme ve pozisyonlama yaparak diskler üzerindeki yükü kaldırıp vakum etkisiyle diskin basıncını yavaş yavaş düşürdüğünü anlattı.

Kalyon, “NASA uzay araştırmalarında, yer çekiminin olmadığı bir ortamda astronotların omurgaları üzerindeki basıncın azaldığı, disk aralıklarının genişlediği ve bel ağrılarının rahatladığını gözlemledi. Yöntem, bu tecrübeden yola çıkarak bel ve boyun fıtığı ağrısı çeken birçok hastanın ameliyata gerek duymadan tedavi edilebilmesi için geliştirildi” ifadelerini kullandı.

“Tedavi 20 seansta tamamlanıyor”

DRX’in, kişiye özel oluşturulan bilgisayar programıyla omurgada tam hedeflenen bölgede kontrollü ve aşamalı bir çekme kuvveti sağladığını aktaran Kalyon, bel ve boyun fıtıklarında traksiyonun, yani çekme tedavisinin çok eski dönemlerden beri kullanıldığını belirtti.

Kalyon, çekme tedavisiyle iki omur arasında bir vakum etkisi oluştuğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“Vakum etkisiyle disk içinde negatif basınç meydana gelir. İki omur arasında sıkışmış olan disk ritmik çekme ile sağlanan negatif basınç sayesinde tekrar yerine döner. Yapılan çalışmalarda başarı oranı yüzde 70-90 arasında veriliyor. İlk 10 seans sonunda ağrının yüzde 50 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Tedavi sayısı kişinin yaşına ve hastalığının türüne göre değişmekle birlikte tedavi 6 haftada toplam 20 seansta tamamlanır. Daha sonra da uygun bir egzersiz programıyla bel ve boyun kasları güçlendirilerek fıtığın tekrarı önlenmiş olur.”

Kaynak: AA

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı