‘Bende Osmanoğlu soyadını istiyorum’

Osmanlı İmparatorluğunun 31. Padişahı Sultan Abdülmecid’in torununun torunu ve Şehzade Burhaneddin Cem’in İsviçre’de yaşayan kızı 61 yaşındaki Nilüfer Cem, hanedan soyadını alabilmek için geçtiğimiz Aralık ayında İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Davacı Nilüfer Cem’in avukatı Güvenç Ketenci aracılığıyla mahkemeye sunduğu dilekçesinde 16 Haziran 1952 tarihli değişiklikle Osmanlı Hanedanı’nın kadın üyelerine Türk vatandaşı olma izni verildiğini, bu tarihten sonra Türk vatandaşlığına geçenlerine Osmanlı Hanedanı’na mensup kadınlar ‘Osmanoğlu‘ soyadını kullandığını ifade etti.

Özel hayatında ve sosyal çevresinde ciddi karışıklığa neden olduğunu kaydeden Nilüfer Cem, sarayda dünyaya gelen babasının da Osmanoğlu soyadını aldığını belirterek kendisinin de nüfus kaydının bu şekilde değiştirilmesini talep etti.

İhsanoğlu dinlendi

Açılan davanın ilk duruşmasında kuzeni Orhan Osmanoğlu ile eski İslam İşbirliği Teşkilatı Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu tanık olarak dinlendi. İhsanoğlu, “Davacının babası Şehzade Burhaneddin Cem’in Türk vatandaşlığına geçmesine yardımcı ve vesile olmuştum. Ancak kısa bir süre sonra vefat etmişti. Doğal olarak da kızı Nilüfer Hanım da vatandaşlığa geçince babasının soyismini aldı” dedi. Nüfus temsilcisi ise davacı Nilüfer Cem’in Osmanoğlu soyadını alması için herhangi bir engel olmadığını kaydederken İstanbul 15. Asliye Hukuk Mahkemesi, dosyadaki eksik belgelerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

Hayat Boyu Başarı Ödülü

Nilüfer Cem 2002’de Uluslararası Hayat Boyu Başarı Ödülü’nü almıştı. İsrail-Filistin arasındaki sorunları çözmek için uğraştığını ifade eden Cem, ödülü aldıktan sonra Cenevre’nin Türk Başkonsolosluğu’nun Türk pasaportu teklif ettiğini, Cumhurbaşkanı Gül’ünde New York’a gelip şehzade babası Burhaneddin Cem’e Türk pasaportunu bizzat verdiğini anlatmıştı.

Kaynak: Vatan

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı