Bakır ustası Tokyo’da ders verecek

Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, Amerika’da Indiana Üniversitesi’nden sonra şimdi de Tokyo Üniversitesi’nde bakırcılık öğreteceklerini söyledi.

Celal Açık, konuyla ilgili olarak, “Indiana Üniversitesi’nde eğitmenlik yapıyoruz. Tokyo Üniversitesi’nde de bakırcılık ve sedefçilik dersi vermeyi düşünüyoruz. Şimdi hazırlıklarını Gaziantep Üniversitesi ile birlikte yürütüyoruz. Biz üniversiteden de uzman istedik. Tokyo Üniversitesi’nde bakırcılık bölümü varmış. Amerika’da yaptığımız gibi orada da eğitim vermeyi düşünüyoruz. Tarihimizi, kültürümüzü canlandırıyoruz. Lobi çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Bakırcılığın son günlerde gündemden düşmeyen bir konu olduğunu ancak en büyük sıkıntılarının eleman sıkıntısı olduğunu aktaran Celal Açık, “Bakırcılık baya gündeme oturdu. Şimdi bakırcılık denildiğinde insanlık tarihine yansıyan bir zanaat. Son günlerde kurumlardan, belediyelerle ortak çalışmalarımızla dünyaya yayıldı bu meslek. Bakırcılar Odası olarak biliyorsunuz biz hep projeler üretiyoruz. Bizim en büyük sıkıntımız eleman sıkıntısı. Bunu gidermek için İŞKUR’la projeler üretiyoruz. Yeni bir projemiz geçti 70 kişilik. 50 tanesi bayan olmak üzere. Biz bayanları işleme bölümünde değerlendiriyoruz. Bunlardan bir tanesini kazansak bile ne mutlu bize” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı