Bakan Çelik, Ş.Urfa’da küskünleri barıştırdı

Tamah Aşiretine mensup Bozkurt ve Ayniberk ailelerinin arasında Halil Bozkurt’un ölümüyle başlayan husumetin kan davasına dönüşmesini engellemek için Bakan Çelik ile kanaat önderleri girişimde bulundu. Tarafların ikna edilmesinin ardından “barış yemeği” düzenlendi.

Bakan Çelik, Şehitlik çamlık tesislerinde gerçekleştirilen yemekte, her iki aileye gösterdikleri hoşgörüden dolayı teşekkür etti.

İnsanların hata yapabildiğini ancak önemli olanın bu hatadan dönmek olduğunu ifade eden Çelik, herkesin kendini sorgulayarak yaptığı yanlıştan biran önce dönmesi gerektiğini söyledi.

Geçmişteki olaylara bağlı kalmanın insanın geleceğini olumsuz etkilediğini savunan Çelik, şöyle konuştu:

“Gönül arzu ediyor ki yaptığımız hatalar, kusurlar, eksikler hem geri dönüşü mümkün olan hem de tahribatı büyük olmayan hatalar olsun. Geçmişi konuşmamıza gerek yok. Bizim geleceğe bakmamız gerekiyor. Hem Şanlıurfa’nın hem de ülkemizin geleceği için daha sağlıklı, daha bir dayanışma içerisinde, daha bir özgüven içerisinde bir bakış açısını mutlaka gerçekleştirmemiz gerekiyor. Yoksa ‘eskiden şunlar oldu’ deyip geçmişe takılıp kalırsak, ne şehir olarak ne de aile olarak bir şey kazanırız. Ne de ülkeye bir katkımız olur.”

Şanlıurfa’nın barış ve kardeşlik şehri olduğunu ve farklılıkları kendi bünyesinde barındırdığını vurgulayan Çelik, böyle bir kente barış, huzur, kardeşlik, dayanışmanın yakıştığını dile getirdi.

Ülkede bazı kesimlerin ayrılık istediğini vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

“Ülkede ayrılık, gayrılık isteyenler, dışlayanlar olabilir. Hayır yukarıdan yani Ankara’dan bakışımız şu; Türkiye’de 77 milyon vatandaşımızın hepsi birinci sınıf vatandaştır. Bir kere temelden var edilmeye çalışılan bu ayrılığı kaldırdık Allah’a şükür. Onun için şimdi kardeşliğimizi pekiştirmek için eksik kalan hizmetleri tamamlamaya çalışıyoruz. Hizmette de eşitliği sağladığımız zaman inanıyorum ki daha gelişmiş daha güzel bir gelecek bizlerin olacaktır. Gelişince daha olumlu şeyler düşüneceğiz. Çocuklarımız daha iyi okullarda okuyacak, daha iyi yetişecekler. Böylece geleceğin Şanlıurfası daha güvenilir ellerde olacak. Sizler işte böyle bir gelecek Urfası’na vesile oluyorsunuz. Allah hepinizden razı olsun.”

Konuşmaların ardından yapılan dualarla aile fertleri birbirlerine sarılarak, aralarındaki husumeti sonlandırdıklarını söyledi.

Programa, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Seydi Eyyüpoğlu, Mahmut Kaçar, Abdülkerim Gök ve AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Celalettin Güvenç ile vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı