Baba, kızına böbreğiyle hayat verdi

Mersin’de yaşayan ve doğuştan böbrek rahatsızlığı bulunan 24 yaşındaki Sevgi Akbulut’un 11 yaşındayken işlevini görmeyen sağ böbreği, ameliyatla alındı. Ameliyatın ardından tam kapasiteyle çalışmayan diğer böbreğini de kaybetmemesi için Akbulut, ilaç tedavisi görmeye başladı. Yaklaşık 13 yıl sonra Akbulut’un diğer böbreği de işlev görmemeye başladı.

Diyalize girmeye başlayan Akbulut, nakil olmak için ailesiyle Antalya’ya geldi. Medical Park Antalya Hastanesine başvuran Akbulut’a böbreğini vermek için 5 akrabası gönüllü oldu. Yapılan testlerde nakil için en uygun kişinin baba Celal Akbulut olduğu belirlendi. Medical Park Antalya Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş tarafından gerçekleştirilen ameliyatla babadan alınan böbrek, başarıyla kızına nakledildi. Naklin ardından Akbulut, sağlığına kavuştu.

Organ nakliyle hayat bulan Sevgi Akbulut, “Organ bağışı hayat kurtarıyor. Nakil olduktan sonra bağışın önemine daha iyi vardım. Çevremdeki insanlara organ bağışı bilincini aşılamak için elimden geleni yapacağım” dedi.

Kaynak: AA

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı