Azerbaycan’da da hutbe konusu Soma

Kafkas Müslümanları İdaresinin girişimiyle Azerbaycan’daki camilerde cuma hutbesinin konusu Soma’daki faciaydı. Hayatını kaybeden madenciler için dualar okundu, Bakü’deki Ejder Bey Camisi’nde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Kafkas Müslümanları İdaresi Başkan Yardımcısı, Başmüftü Salman Musayev’in kıldırdığı namaza, binlerce Azerbaycanlıyla beraber Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun ve büyükelçilik müşavirleri de katıldı.

Büyükelçisi Coşkun, namaz sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’de derin bir ıstırap yaşandığını ve Azerbaycan’da da konuya ilişkin olağanüstü duyarlılık gösterildiğini söyledi. 

Acılı günlerde insanın sığınabileceği yegane yerin kardeşinin gönlü olduğuna vurgulayan Coşkun, “Hem devlet yetkililerinden hem de vatandaşlardan çok sayıda destek ve taziye mesajı aldık. Azerbaycan, bizi sıkıntılı dönemde kucakladı” dedi.

Başmüftü Musayev de Türkiye’de hayatını kaybeden madencilerin aile ve yakınlarına taziye dileklerini sunarak onları şehit olarak gördüklerini ifade etti.

Musayev, “Biz şu anda Soma’da olmasak da ruhen orada bulunduğumuzu hissediyoruz. Allah, Azerbaycan-Türkiye kardeşliğini daim kılsın. Bir daha böyle acılar yaşamayalım” dedi. 

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı