Atatürk’ün bıraktığı gizli miras!

Tarih Uzmanı Yılmaz Koç, “Unutulanlar” isimli kitabında Mustafa Kemal Atatürk‘ün mirasının tam listesini yayınladı. Atatürk’ün, Hazine’ye sadece çiftliklerini değil koyun, tavuk gibi birçok hayvan ile yoğurt imalathanesi bağışladığı da ortaya çıktı. Kitapta, 1937 yılında, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, zirai kalkınmaya yardımcı olmak maksadıyla önemli bir karar aldığı belirtiliyor. Buna göre Atatürk, yıllarca bizzat uğraşarak meydana getirdiği çiftliklerini, içinde bulunan fabrika, hayvan, alet ve benzer tüm varlığını, Hazine’ye bıraktı.

İŞTE O MİRAS LİSTESİ

Atatürk’ün Türk milletine bağışladıklarının tam listesi de kitapta yer aldı. Bazıları şöyle:

ORMAN ÇİFTLİĞİ: Ankara’da, Orman, Yağmurbaba, Balgat, Macun, Güvercinlik, Tahar, Etimesgut, Çakırlar çiftliklerinden vücut bulmuş Orman Çiftliği. Yalovada, Millet ve Baltacı Çiftlikleri. Silifkede, Tekir ve Şövalye Çiftlikleri. Dötyolda, portakal bahçesi ile Karabasamak Çiftliği, Tarsus’ta Piloğlu Çiftliği.

FABRİKA VE İMALÂTHANELER: Bira Fabrikası, Malt Fabrikası, Buz Fabrikası, Soda ve Gazoz Fabrikası, Deri Fabrikası, Ziraat Aletleri ve Demir Fabrikası. Biri Ankara, diğeri Yalova’da iki yoğurt imalathanesi, şarap imalathanesi.

CANLI UMUMi DEMİRBAŞ: 13.100 baş koyun, 443 baş sığır, 69 baş İngiliz, Arap, Macar, yerli ve bunların melezleri koşum ve binek atları. 58 çoban merkebi, 2.450 baş tavuk.

UMUMİ CANSIZ DEMİRBAŞ: 16 traktör, 13 harman ve biçer döver, 35 tonluk bir adet deniz motoru, 5 adet kamyon ve kamyonet.

Kaynak: Vatan

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı