‘Hamas füze test etti’ iddiası

İsrail, Hamas’ın, ürettiği bir füzeyi kontrol amaçlı deniz tarafına fırlattığını öne sürdü.

İsrail ordusuna yakın “Walla News” internet sitesinde yer alan haberde, “Hamas, ürettiği bir füzeyi deniz tarafına fırlatarak test etti” denildi.

Ordu radyosuna göre emniyet kaynakları, İsrail’in, 7 Temmuz 2014’te başlattığı ve 51 gün süren “Koruyucu Hat” adını verdiği saldırılarının ardından Hamas’ın füze stoğunu iki katına çıkardığını ileri sürüyor.

Ordu kaynakları Hamas’ın, birkaç yıldır ürettiği füzeleri deniz tarafına atarak test ettiğini iddia ediyor. Hamas ise İsrail medyasında yer alan bu içerikte haberlere ilişkin açıklama yapmayı reddediyor.

(AA)

ABD ve Çin askeri üs konusunda karşı karşıya geldi

Çin’in sınırları dışında ilk askeri üssünü Cibuti’de kuracağının ortaya çıkmasının ardından, ABD ile Çin Halk Cumhuriyeti Cibuti’de askeri üs konusunda tekrar karşı karşıya geldi.

Çin basını, Cibuti’nin, ABD’ye Obok Askeri Üssü’nü boşaltması talimatını resmen ilettiğini iddia etti.

İddialara göre, ABD askerlerinin Obok’taki kampı boşaltması halinde buraya Çin ordusu yerleştirilecek.

 Cibuti’nin Obok bölgesinde bulunan ABD askeri üssü, ülkedeki ikinci Amerikan üssü olarak faaliyet gösteriyor.

Cibuti ve ABD’li yetkililer ise konu ile ilgili açıklama yapmaktan ve görüş belirtmekten kaçınıyor.

Çin’in bölgedeki çıkarlarını korumak üzere Cibuti’de kuracağı üste 10 bin askerin görev yapacağı ifade ediliyor.

Sudan’daki petrol çıkarma çalışmalarının yanı sıra Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’dan Cibuti’ye kadar uzanan 3 milyar dolarlık demiryolu hattını yapan Çin, aynı zamanda Cibuti’de 400 milyon dolarlık yatırım ile Obok Limanı’nı modernize ediyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Cibuti’de askeri üs kurması, hem bölgedeki ekonomik çıkarlarını korumak hem de Kızıldeniz, Hint Okyanusu ve Doğu Afrika’da stratejik bir bölgede mevzi kazanmak istemesi şeklinde değerlendiriliyor.

Cibuti Devlet Başkanı İsmail Guelleh, geçen mayıs ayında basına verdiği beyanatta, “Çin’in kararından memnuniyet duyuyoruz” şeklindeki ifadesiyle, Çin’in ülkesinde askeri üs kuracağını kabul ettiklerini açıklamıştı.

Diplomatik kaynaklara göre ABD, Çin ile Cibuti yakınlaşmasını dikkatle takip ediyor. ABD donanmasının Hint Okyanusu ile Kızıldeniz’deki varlığının Çin’den dolayı tehlikeye girebileceği belirtiliyor.

ABD’nin Cibuti’deki 2 askeri üssünde 4 bin asker bulunuyor ve bu üsler anti terör operasyonlarında kullanılıyor.

Üslerde büyük bir insansız hava aracı filosunun yanı sıra uçak ve helikopter filoları bulunuyor.
 

(AA)

‘PYD dünyaya şirin görünmeye çalışıyor’

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayrağı asılmasının, PYD’nin dünyaya şirin görünmek için tasarladığı bir oyun olduğunu söyledi.

Mustafa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tel Abyad’ın kontrolünü elinde bulunduran PYD’nin geçtiğimiz günlerde ilçeye büyük bir ÖSO bayrağı asmasının kamuoyunda farklı bir algı oluşturmaya yönelik çaba olduğunu belirtti.

Bölgede tehcir politikası izleyen PYD’nin yeni taktikler ortaya koyduğunu anlatan Mustafa, şöyle konuştu:

“Tel Abyad bölgesindeki ‘Süvari Rakka’ denilen grup, ÖSO tarafından dışlandı ve sayıları da çok azdır. PYD, Tel Abyad’a ÖSO bayrağı çekerek kapının açılmasına ve bölgede Türkmen ve Araplara uyguladığı tehcir politikasının üzerini örtmeye çalışmaktadır. Bunların hepsi bir oyun, tamamen algı operasyonudur.  PYD dünyaya şirin görünmeye çalışıyor.  Amaçları Tel Abyad’ı ÖSO’ya bırakmak değil, kapalı olan Akçakale Gümrük Kapısı’nın açılmasını sağlamaktır. Daha önce de Tel Abyad’a ÖSO bayrağı astılar yarım saat sonra kaldırıp yerinePYD bayrağı astılar. PYD ve Salih Müslim’e kesinlikle biz güvenmiyoruz. Bu bayrağın bir taktik olduğunu düşünüyoruz.”

Hedefleri sekteye uğradı

Mustafa, PYD’nin, koridor açma girişimi doğrultusunda Suriye’nin kuzeyinde çok sert bir politika uyguladığını ancak ABD ve Türkiye’nin güvenli bölge konusunda anlaşmalarının hedeflerini sekteye uğrattığını savundu.

Türkiye’nin ortaya koyduğu güvenli bölge projesinin PYD’nin daha yumuşak bir politikaya yönelttiğini aktaran Mustafa, “PYD, ani bir manevrayla kendilerini ‘ÖSO’nun bir parçasıymış’ gibi göstermeye başladı. Biz bu politikaları çok ciddiye almıyoruz” diye konuştu.

Mustafa, PYD’nin, Türkmen ve Araplara yönelik uyguladığı tehcir politikasıyla binlerce Suriyeli’yi evlerinden ettiğini sözlerine ekledi.

(AA)

Kaçak göçmenler Balkan ülkelerinde krize yol açtı

Daha iyi bir yaşam umuduyla AB ülkelerine ulaşmak isteyen kaçak göçmenler, son günlerde dünya kamuoyunun yakından takip ettiği konuların başında geliyor.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden gelen göçmenlerin “koridor” olarak kullandığı Makedonya ve Sırbistan’daki göçmen sayısında son günlerde önemli artış gözlenirken, Macaristan’ın Sırbistan sınırına göçmenlere karşı tel örgü çekmeye başlaması ise Makedonya ve Sırbistan’ı göçmen krizi içine itti.

İltica kanunu değişti

Zorlu yolculuktaki tüm risklere rağmen hayatları pahasına AB ülkelerine ulaşmaya çalışan kaçak göçmenlerin sayısı, her geçen gün artmaya devam ederken, göçmen yoğunluğu, koridordaki ülkelerden Makedonya’yı mevcut iltica kanununda değişiklik yapmaya itti. 18 Haziran’da mecliste onaylanan değişiklik kapsamında ülkeye giren göçmenlere 72 saat boyunca geçici sığınma ve bu süre zarfında başta trenler olmak üzere toplu taşıma araçlarını kullanma hakkı tanındı.

Önce Yunanistan’a, oradan da Makedonya’ya gelen göçmenler, kendilerini Sırbistan sınırındaki Tabanovtse’ye götürecek trenlerin hareket ettiği, Gevgeli’deki tren istasyonunda adeta kamp kurdu. Macaristan’ın Sırbistan sınırına ördüğü tel örgü tamamlanmadan AB ülkelerine ulaşmak isteyen göçmenlerin sayısı geçen hafta sonu ise had safhaya ulaştı. Bölgedeki göçmenlere yardım eden sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, ilk zamanlarda ülkeye günde 600 ila 700 kaçak göçmen girdiğini ancak bu sayının ağustos ayının ortalarında 2 bine ulaştığını açıkladı.

Makedonya’nın güney sınırındaki olayların ardından bölgeye kurulan kabul merkezinde küçük gruplar halinde ülkeye alınan göçmenlerin kayıtları yapıldı. Gerekli belgeleri alan göçmenler tren, otobüs ve minibüslerle Sırbistan sınırındaki Tabanovtse’ye ulaştırılıyor.

Makedonya İçişleri Bakanlığı, iltica kanunundaki değişikliğin üzerinden geçen iki ay içerisinde 44 bin 414 göçmene geçici sığınma izni verildiğini, bunun 33 bin 461’inin Suriye vatandaşları olduğunu açıkladı. Öte yandan 34’ü Suriye vatandaşı olmak üzere 47 göçmenin de Makedonya’dan kalıcı sığınma talebinde bulunduğu bildirildi.

Sırbistan’daki durum

Tren, otobüs ve minibüslerle Gevgeli’den Tabanovtse’ye ulaşan göçmenler, burada Sırbistan sınırını geçerek Buyanovats ve Niş güzergahından Belgrad’a, oradan da Macaristan sınırındaki Subotitsa’ya ulaşıyor.

Son dönemde önemli ölçüde arttığı gözlenen göçmenler, başkent Belgrad’daki parklarda adeta çadır kentler kurdu. Ülkedeki sığınma ve mülteci merkezlerindeki kapasitenin az olması nedeniyle çareyi parklarda çadır kurmakta bulan göçmenler, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların yardımlarıyla hayatlarını idame ettiriyor.

Hedefleri önce ülkenin kuzeyindeki Subotitsa’ya, oradan da yasa dışı yollarla Macaristan’a geçmek olan göçmenler, sınırdaki ter örgü çekme işlemi tamamlanmadan hayalini kurdukları hayata kavuşmak istiyor.

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, göçmen krizinin had safhaya ulaştığı geçen hafta sonu, on bine yakın göçmenin Makedonya üzerinden Sırbistan’a girdiğini açıklarken, göçmenlere daha iyi imkanlar sunabilmek için Preşevo ve Belgrad’da sığınma merkezileri inşa edileceğini duyurdu.

Sırbistan İçişleri Bakanlığı ise 1 Ocak-24 Ağustos 2015 arasında 94 bin göçmenin sığınma talebinde bulunduğuna işaret ederek, bu sayının 2014 yılının tamamında 16 bin 500 olduğuna dikkati çekti.

Sırbistan’dan 72 saatlik geçici sığınma izni alan göçmenler, ülkenin farklı bölgelerindeki beş sığınmacı merkezinde kalabiliyor.

Macaristan, sınıra tel örgü çekiyor

Sırbistan üzerinden gelen göçmen dalgasını engellemek isteyen Macaristan, 17 Haziran’dan itibaren bu ülke ile sınırına tel örgü çekiyor.

Macar yetkililer, 3 metre yüksekliğinde ve 175 kilometre uzunluğundaki tel örgünün yanı sıra yasa dışı göçü engellemek için polis teşkilatı içinde sınır koruma birlikleri kurulacağını açıklamıştı.

2012 yılında 2 bin kişinin sığınma başvurusunda bulunduğu Macaristan’da bu sayının, 2015 yılı ağustos ayı itibarıyla 110 bine ulaştığı, ülkeye gelen yasa dışı göçmen sayısının ise yıl sonuna kadar ise 300 bine ulaşabileceği belirtiliyor.

Göçmenlerin rotası değişebilir

Büyük çoğunluğu Suriye, Afganistan, Irak gibi ülkelerden gelen göçmenler Yunanistan, Makedonya ve Sırbistan üzerinden Macaristan’a ulaşmayı hedefliyor. Macaristan’ın, göçmenlerin ülkeye girişini engellemek için Sırbistan sınırına tel örgü çekmesi, kaçak göçmenlerin umuda yolculukta “rota” değiştirmesine neden olabilir.

Göçmenlerin, gelecek günlerde Bosna Hersek, Hırvatistan ve Romanya üzerinden AB ülkelerine ulaşmayı denemesi bu ülkeleri endişelendiriyor.

Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı Yabancılar Şubesi Müdür Yardımcısı İzet Nizam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göçmen dalgasının Bosna Hersek’e doğru ilerleyebileceğini ihtimal dahilinde olduğunu belirterek, Macaristan’ın çektiği tel örgünün, göçmenlerin bir kısmının Bosna Hersek, bir kısmının ise Romanya üzerinden AB ülkelerine doğru ilerlemesine neden olabileceğini söyledi.

Bakanlık olarak sınır bölgelerindeki kritik noktalara dair araştırmalar yaptıklarını aktaran Nizam, “Şu an itibarıyla büyük göçmen dalgasından ziyade birkaç göçmenin ülkeye girdiğini biliyoruz. Komşularımızın başına gelenin bizim de başımıza gelmemesi için hazırlanıyoruz” dedi.

Bosna Hersek’in çok büyük göçmen kabul kapasitesi olmadığına dikkati çeken Nizam, ülkede 120 kişi kapasiteli bir mülteci merkezi ile 300 kişi kapasiteli sığınmacı merkezinin bulunduğunu ifade etti.

Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç ise göçmen dalgasının Hırvatistan’a yönelmesini beklemediklerini ancak böyle bir şeyin gerçekleşmesi durumunda herkesin “insan gibi” davranması gerektiğini söyledi.

Hırvatistan’ın nihai hedef olmadığını savunan Milanoviç, “Burada söz konusu olan çuval dolusu lahana değil, zor durumda olan, çaresiz insanlar. Onları coplarla karşılayamazsınız” ifadesini kullandı.

Milanoviç, göçmenler konusunda sorumluluk almaktan kaçmayacaklarını ve sorunun çözümü için yardımcı olacaklarını kaydetti.
 

(AA)

Rus askerleri Ermenistan’da tatbikat yapıyor

Rusya Silahlı Kuvvetleri Güney Askeri Bölgesi Basın Sözcülüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Ermenistan’da bulunan Rus keşif birlikleri, Pambak eğitim alanında tatbikata başladı. Tatbikata katılan askerlerin gece ve gündüz şartlarında, yüksek rakımlı ve zor iklim şartlarına sahip dağlık bölgelerde bireysel ve gruplar halinde eğitim yaptığı belirtildi.

İnsansız hava araçlarının da kullanıldığı tatbikatın sonunda Şeggel dağına tırmanış müsabakası yapılacak.

Rusya’nın Baltık Filosu’na bağlı birlikler de Kaliningrad eyaletinde düzenlenen tatbikatta 152 milimetreli Giatsint obüs topları ve Grad füzeleriyle atış yaptı. Rus ordusunun Zabaykal’da Moğolistan ile yaptığı “Selenga 2015” adlı ortak tatbikatın ise sona erdiği bildirildi.
 

(AA)