‘HDP barajı geçemeseydi, koalisyon tartışamayacaktınız’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “AKP ve CHP teamüller gereği ilk koalisyon görüşmelerini yapmak durumunda olan partilerdir. Bu iki parti bizim de benimsediğimiz, partimizi kucaklayacak temel ilkelerde anlaşabilirlerse, biz böylesi bir koalisyonun iyi ve hızlı çalışması için dayanışma içinde oluruz, destek sunarız” dedi.

Demirtaş beraberinde bazı milletvekili ve belediye başkanlarıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce Yenişehir ilçesinde Şeyh Said Meydanı’nda kurulan çadırda, vatandaşlarla iftar açtı.

İftarın ardından gazetecilere açıklama yapan Demirtaş, ramazanın sadece açlığı hatırlama ve nefsi terbiye etme süreci olmadığını, aynı zamanda açlıkla ve yoksullukla mücadele etme süreci olduğunu söyledi.

“O mücadeleyi daha iyi anlama sürecidir. Yoksa sadece yoksullarla yiyeceğimizi paylaşalım ya da açlığın ne demek olduğunu anlayalım diye oruç tutmuyoruz” diyen Demirtaş, şöyle konuştu:

“Bizler açlığın yeryüzünden kalkması gerektiğine inanıyorsak Ramazan ayını buna vesile etmemiz lazım. Yoksulluğu bitirecek sorumlulukta olan kişiler ve siyasetçiler olarak orucun anlamını daha iyi idrak etmek istiyorsak, daha çok yoksullukla açlıkla mücadele etmeliyiz. Herkesin emeğiyle alın teriyle helal lokma yiyebileceği toplumsal bir düzen inşa etmeliyiz.”

“İşlerini kolaylaştırırız”

Eş Genel Başkan Demirtaş, koalisyon ile ilgili sorular üzerine, teamüller gereği Cumhurbaşkanının seçimden birinci çıkmış bir partinin vekiline hükümet kurma görevini vereceğini dile getirerek, bu görevi alan milletvekilin de seçimden ikinci çıkmış partiye koalisyon teklifinde bulunacağını kaydetti.

“AKP ve CHP teamüller gereği ilk koalisyon görüşmelerini yapmak durumunda olan partilerdir. Bu iki parti bizim de benimsediğimiz, partimizi kucaklayacak temel ilkelerde anlaşabilirlerse, biz böylesi bir koalisyonun iyi ve hızlı çalışması için dayanışma içinde oluruz, destek sunarız” ifadelerini kullanan Demirtaş, şöyle devam etti:

“O koalisyonun içinde illaki yer alırız diye bir şey yok. İşlerini kolaylaştırırız ama buradaki en hassas nokta ilkelerdir. Bakanlık ve koltuk paylaşımı tartışması mevzusu değildir. Örneğin sivil, çoğulcu ve özgürlükçü yeni anayasa yapılacak mı? Çözüm süreci kesintiye uğramadan hızla kalıcı barışa ulaşılacak mı? Güvenlikçi yasalar yerine özgürlükçü, demokratik yasalar yapılabilecek mi? Siyasi Partiler Kanunu, seçim barajı, kadın ve çocuk hakları, ekoloji, bunların hepsi ilkesel yaklaşımlardır.”

Demirtaş, bu iki partinin hazırlayacağı koalisyon protokolünün kendi ilkelerini de kucaklar genişlikte olması durumunda bu hükümet programının başarısı için destek sunarak, dayanışma içerisinde olacaklarını dile getirdi.

“Koalisyon tartışıyorsanız sayemizdedir”

Demirtaş, bazı partilerin milletvekilleri kendilerine her mikrofon uzatıldığında kendi partilerine hakaret edip, partilerinin meşruiyetini tartışarak, konuya başladıklarını söyledi.

Demirtaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hangi parti olduğu biliniyor. Eğer HDP barajı geçemeseydi, siz şu anda koalisyon falan tartışıyor olmayacaktınız. Sayemizde koalisyonunu tartışıyoruz. Eğer barajı geçmemiş olsaydık, AKP’nin tahakkümü altında inliyor olacaktınız. Parti yönetimi olarak koalisyonu değil, yeni genel başkanı tartışıyor olacaktınız. Muhtemelen genel başkanlarınız istifa süreci yaşayacaktı. Koalisyon tartışıyorsanız sayemizdedir. “

AA

Aliyev’den Demirel’in vefatı nedeniyle taziye ziyareti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatı nedeniyle Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliğine taziye ziyareti gerçekleştirdi.

Büyükelçi İsmail Alper Coşkun tarafından karşılanan Aliyev, önce Anadolu Ajansı (AA) ve Azerbaycan Devlet Haber Ajansı (AzerTac) tarafından ortaklaşa hazırlanan “Haydar Aliyev Fotoğraf Sergisi”ndeki Süleyman Demirel fotoğraflarını inceledi.

Cumhurbaşkanı Aliyev daha sonra merhum Süleyman Demirel anısına açılan taziye defterini imzaladı. Aliyev, taziye defterine şunları yazdı:

“Büyük devlet adamı ve politikacı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefat ettiği haberi beni son derece üzdü.

Bütün yaşam ve faaliyetini Türkiye’nin refahı için adayan Süleyman Demirel, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren dünya politikasına, uluslararası camiayı ilgilendiren kararların alınmasına, dünyadaki gelişmelerin politik açıdan çözüm sürecine yakın katkıda bulundu.

Türk dünyasının birliği ve dayanışması için fedakarlık gösteren Süleyman Demirel, geniş coğrafi mekanda yer alan Türkçe konuşan halklar ve devletler arasında sıkı ilişkiler kurulması, işbirliğinin derinleşmesi yönünde büyük hizmetler verdi.

Süleyman Demirel, Azerbaycan halkının gerçek dostu idi. Kardeş ülkelerimiz arasında işbirliği ve ikili ilişkilerin stratejik müttefiklik düzeyine ulaşmasında hiç kuşkusuz Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile Süleyman Demirel arasında kurulan dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin eşsiz rolü oldu.

Süleyman Demirel’in aziz hatırası Azerbaycan halkının kalbinde daima yaşayacaktır. Allah rahmet eylesin.”

(AA)

CHP’nin kurultay takvimi yarın başlıyor

Geçen yıl temmuz ayında yapılması planlanan ancak Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle bir yıl ertelenen CHP’nin kurultay takvimi yarın başlayacak ve 20 Aralık’ta tamamlanacak.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 16 Haziran’da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) kurultay takvimi karara bağlandı.

CHP MYK, geçen yıl temmuz ayında yapılması planlanan ancak Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle Parti Meclisi kararıyla bir yıl ertelenen 35. Olağan Kurultay’ın aralık ayı içerisinde yapılmasını kararlaştırdı.

Takvime göre ilk olarak il ve ilçe kongrelerinin yapılması gerekiyor. Bunun için de süreç yarın başlayacak.

Askıya çıkılması ve ilçe kongre delegelerinin seçimlerinin ardından ilçe kongreleri Ağustos ayı içerisinde tamamlanacak.

CHP’de daha sonra Eylül-Ekim ayları içerisinde il kongreleri gerçekleştirilecek. Büyük kurultay delegeleri de il kongrelerinde seçilecek.

CHP’nin 35. Olağan Kurultayı ise aralık ayı içerisinde yapılacak.

22-23 Mayıs 2010’daki 33. Olağan Kurultayı’nda genel başkan seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra seçimli gidilen üç kurultaya tek aday olarak girmiş ve genel başkan seçilmişti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından gerçekleştirilen 18. Olağanüstü Kurultay’da ise Kılıçdaroğlu, Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile yarışmış ve yine genel başkan olmuştu.

CHP’de Kılıçdaroğlu döneminde iki de tüzük kurultayı gerçekleştirildi.

– Kontenjan uygulamasında değişiklik

Genel seçimler öncesi 362 adayını ön seçimle belirleyen CHP’de, kalan adaylar ise genel başkan kontenjanına bırakılmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun isteği ile İzmir, İstanbul ve Ankara’da ilk sıraları kadın adaylara ayıran CHP’de 40’a yakın aday da genel merkez kontenjanı ile belirlenmişti.

Seçimler sonrası kontenjan uygulamasına sınırlama getireceğini belirten Kılıçdaroğlu, tüzükte yapılan değişiklikle bir kez kontenjan kullananların bir daha kontenjan hakkı olmayacağını kaydetmişti.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun işaret ettiği bu değişikliğin de 35. Olağan Kurultay’da hayata geçmesi bekleniyor.

(AA)

TİM Genel Kurulu’na Erdoğan’ın katılımı bekleniyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 22’inci Olağan Mali Genel Kurulu 21 Haziran’da gerçekleştirilecek.

TİM açıklamasına göre, TİM’in seçimsiz Olağan Mali Genel Kurulu, 21 Haziran Pazar günü The Grand Tarabya Otel’de yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımının da beklendiği toplantıda, 2014 yılında en fazla ihracat yapan firmalar da ödüllendirilecek.

 
(AA)

Çavuşoğlu ile Guterres bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ile görüştü.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Guterres, Türkiye’ye ve Türk makamlarına Suriyeli sığınmacılara verdiği destek için teşekkür ederek, Türkiye’nin açık kapı politikası için gerçekten müteşekkir olduklarını söyledi.

Türkiye’ye yaptığı ziyaretin uluslararası toplumun sığınmacılar konusuna dikkatinin çekilmesi açısından önemli olduğunu belirten Guterres, sahadaki durumun ise her geçen gün kötüye gitmesi nedeniyle Mardin’de verilecek mesajın uluslararası toplumun dikkatini çekeceğini vurguladı. Antonio Guterres, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği olarak ellerinden gelen her şeyi yapmayı hazır olduklarını kaydetti.

Çavuşoğlu da Tel Abyad’daki çatışmalar nedeniyle Türkiye’ye yönelik sığınmacı akını ve sahadaki gelişmeler hakkında Guterres’e bilgi verdi.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca, Guterres’i sığınmacıların çocuklarının eğitimi hakkında bilgilendirerek bu çocukların acilen düzenli ve yeterli eğitime ihtiyacı olduğunu, bu konuda da uluslararası işbirliğinin gerekli olduğunu ifade etti.

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin 26-27 Mayıs 2016 tarihlerinde Dünya İnsani Zirvesi’ne ev sahipliği yapacağını ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin bu zirveye daha fazla görünürlük sağlayabileceğini de bildirdi.

Görüşmede, mülteci durumundaki Arakanlı Müslümanlar (Rohingyalılar) konusu da gündeme geldi.

(AA)