Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuveyt’e gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için 27-28 Nisan 2015 tarihlerinde Kuveyt’e gidecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın davetine icabetle dost ve kardeş Kuveyt’e resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 Nisan Salı günü Kuveyt Emiri Şeyh Sabah ile görüşecek, Kuveytli üst düzey devlet yetkililerini kabul edecek. İkili ilişkilerin gözden geçirileceği görüşmelerde, Yemen ve Suriye başta olmak üzere bölgesel gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunulacak.

Görüşmelerde ticaret, müteahhitlik hizmetleri ve savunma sanayi alanlarındaki işbirliğinin geliştirilerek daha ileri seviyelere taşınması konusunda güncel ve potansiyel projeler de değerlendirilecek. Erdoğan’ın Kuveytli iş adamlarıyla bir araya gelmesi de bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, ziyaretin “iki ülke arasındaki tarihi ve güçlü kardeşlik bağlarının pekiştirilmesine, bölgesel konularda var olan eş güdümün güçlendirilmesine imkan sağlayacağı” değerlendirilmesi yapıldı.

(AA)

 

‘Muhalefet 1990 Türkiye’sine döndü’

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek TRT Haber’in özel yayınına konuk oldu. Doların değer kazanmasını değerlendiren Bakan Şimşek, geçen yılın ortalarından bu yana dünyanın belli başlı bütün para birimlerine karşı doların yüzde 20’nin üzerinde değer kazandığına dikkat çekti. Maliye Bakanı Şimşek, “Türk lirasına karşı da o kadar değer kazandı. Türkiye’nin temeli sağlam olunca bu şoklar geçicidir.” dedi.

Mehmet Şimşek’in konuşmasının satırbaşları şöyle;

– Türkiye’nin son 3 yıllık performansı değerlendirilirken Avrupa’daki durgunluk dikkate alınmalı.

– Siyasi motivasyonlarla ortaya atılan iddialar Türkiye’nin enerjisini aldı.

– ABD’nin ekonomi politikası piyasaları tedirgin etti.

– Türkiye’nin kamu maliyesi sağlam.

– Kamu binaları için harcanan kira bedeli yurtlar dahil 452 milyon lira, taşıt kirası da 3.3 milyon lira.

– Cari harcamaları hiç artırmadık, biz de israfa karşıyız.

– Türk bankalarına ilgi giderek arttı. Reformlar sayesinde Türk bankaları ilgi odağı oldu.

– Muhalefet eski Türkiye’ye döndü, bu vaatlerin hepsinin içi boş, kaynakları yok. Ana muhalefet lideri ile polemiğe girmem. CHP polemiği bıraksın halkın karşısına çıksın bu harcamaları nasıl finanse edeceklerini anlatsın. Türkiye popülizm ile olmayan kaynağın aktarılmasından çok çekti.

– Türkiye’de vergi gelirlerinin sadece ’ü faize gidiyor. 2001 yılında Türkiye’nin faize ödediği para vergi gelirlerinin yüzde 100’ünden fazlaydı.

– Kandıran da kandırılan da olmayacağız.