Barzani’den Maliki’ye “ayrılık” tehdidi

Barzani’nin liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, IKYB Başkanı, “Maliki üçüncü kez de başbakan olursa, Kürdistan’da halk referandumuna gidilecek ve Bağdat’la ilişkilerimize yeni formül bulacağız” dedi.

Kürtlerin, Maliki’nin başkanlık ettiği bir hükümetin ortağı olmayı kabul etmeyeceğini belirten Barzani, çeşitli taraflarla Irak hükümetine başkanlık edecek gerçek ortak bulmak için elinden geleni yapacağını ifade etti.
Irak Parlamentosu seçimlerinde “Muttehidun Bloku” 23, “Şii Koalisyonu” 29, “Vataniyye Bloku” 21 sandalye kazanırken, Maliki’nin lideri olduğu “Kanun Devleti Koalisyonu” 93 sandalye elde etmişti.
Irak Yüksek Seçim Komisyonu’nun açıkladığı kesin sonuçlara göre, hiçbir parti hükümeti tek başına kuracak çoğunluğu sağlayamamıştı.

Hükümeti kurmak için parlamentoda 165 sandalyeye sahip olmak gerekiyor. Maliki’nin, koalisyon hükümeti kuracağı ifade ediliyor.

AB Komisyonu’ndan sel desteği

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Bosna Hersek ve Sırbistan’a yapılması kararlaştırılan 65 milyon avroluk ek mali yardımın 3 milyon avroluk bölümünün, iki ülkede en zor durumdaki kişilerin, başta gıda, sağlık, temizlik, ilk yardım ve barınak olmak üzere acil ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacağı bildirildi.

Kalan 62 milyon avronun ise selden etkilenen bölgelerin kısa ve uzun vadede yeniden inşası için kullanılacağı belirtilen açıklamada, mali kaynağın Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’ndaki (IPA) bütçe kalemlerinin yeniden yönlendirilmesiyle sağlandığı kaydedildi.

Açıklamada, AB’nin, 2014-2020 dönemi için belirlenecek IPA kaynağı aracılığıyla desteğini sürdüreceğinin altı çizildi.

Mısır’da cumhurbaşkanlığı seçimine uzatma

Mısır Yüksek Seçim Kurulu’nun, iki gündür devam eden cumhurbaşkanlığı seçimini bir gün daha uzatma kararı aldığı bildirildi.

Yüksek Seçim Kurulu Genel Sekreteri Abdulaziz Selman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararın, kurul üyelerinin ittifakıyla kabul edildiğini belirtti.

Selman, sürenin uzatılmasındaki hedefi, “olabildiğince çok sayıda seçmenin oy vermesine imkan sağlamak” şeklinde açıkladı. Selman, kararla ayrıca oy verme bölgelerinde bulunmayan seçmenlerin ikamet adreslerine dönerek seçime katılmalarını sağlamayı da amaçladıklarını kaydetti.

Yüksek Seçim Kurulu, daha önce yaptığı açıklamada, seçimin 26-27 Mayıs’ta yapılacağını duyurmuştu. Seçimlerde beklenen ilginin çok düşük olması nedeniyle oy verme işleminin üçüncü güne uzatıldığı ifade ediliyor.

İkinci günün oy verme işlemi sona erdi

Mısır’da halk, cumhurbaşkanını belirlemek üzere sıkı güvenlik önlemleri altında başlayan seçimlerin ikinci gününde oy kullanmaya gitti ve saat 09.00’da açılan sandıklar kapandı.

Öte yandan, Yüksek Seçim Kurulu’nun bu akşam, seçimi, beklenen ilginin çok düşük olması nedeniyle bir gün uzatma kararı alması tepkiyle karşılandı.

Adaylar eski Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ile Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi’nin seçim kampanyalarını yürüten gruplar, oy verme işleminin uzatılmasına karşı çıkarak kararın iptal edilmesini istedi.

Sisi’nin seçim kampanyası merkezinden yapılan yazılı açıklamada, oy verme işleminin gerekçe olmaksızın uzatılması kararına itiraz edilerek, bu konudaki dilekçenin Yüksek Seçim Kurulu’na sunulduğu belirtildi.

Kampanyayı yürüten birim yetkililerinden Mahmud Bekri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Birim, şu an Yüksek Seçim Kurulu’nun itiraz dilekçesini kabul etmemesi halinde yarın sandık görevlilerini göndermeme kararını masaya yatırıyor” dedi.

Sabbahi’nin adaylıktan çekilmesi görüşülecek

Hamdin Sabbahi’nin seçim kampanyasını yürüten birimden yapılan açıklamada da seçim süresinin uzun zaman önce belirlendiği, sürpriz şekilde alınan uzatma kararının, seçimin şeffaflığı konusunda şüphe ve seçmenin aklında soru işaretleri oluşturacağı savunuldu.

Açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu’na dilekçe gönderildiği, kararın iptal edilmemesi halinde Sabbahi’nin adaylıktan çekilme konusunun “ciddiyetle” ele alınacağı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Adli Mansur’un onadığı Seçim Kanunu’nun 7. maddesinde “Yüksek Seçim Kurulu’nun kararları nihaidir, hiçbir yolla ve hiçbir kurum tarafından temyize açık değildir. İptal ya da yürürlülüğü durdurma kararları engellenemez” ibareleri yer alıyor. Aynı kanunun 27. maddesinde ise oy verme işleminin bir gün ya da daha fazla sürebileceği belirtiliyor.

Mısır’da 3 Temmuz 2013 askeri darbesinin ardından yapılan ve eski Savunma Bakanı Sisi ile Halk Akımı Platformu Başkanı Sabbahi’nin yarıştığı ilk cumhurbaşkanlığı seçiminde oy verme işleminin, kurul kararına binaen devam etmesi bekleniyor.

Yüksek Seçim Kurulu itirazı reddetti

Bu arada, Mısır Yüksek Seçim Kurulu, oy verme işleminin bir gün uzatılması kararına yapılan itirazları reddetti.

Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, “Yüksek Seçim Kurulu, oy verme işleminin uzatılması kararına yapılan itirazlar değerlendirilerek, itirazların reddedilmesine karar verdi” denildi.

Açıklamada, kararın, Yüksek Seçim Kuruluna verilen yasal yetkiler uyarınca seçmenlere oy kullanma fırsatı verme isteğinden dolayı alındığı belirtildi.

Yüksek Seçim Kurulu, beklenen ilginin çok düşük olması nedeniyle seçim süresini bir gün uzatma kararı almış, cumhurbaşkanlığı adayları eski Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ile Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi’nin seçim kampanyalarını yürüten gruplar, oy verme işleminin uzatılmasına karşı çıkarak kararın iptal edilmesini talep etmiş ve kurula itiraz dilekçeleri yazmıştı.

Nijerya’da silahlı saldırı: 25 ölü

Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Yobe eyaletine bağlı Boni Yadi beldesinde bir askeri birliğe ve polis kontrol noktasına Boko Haram örgütü militanları tarafından düzenlenen silahlı saldırıda 25 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre saldırı Boko Haram militanlarınca beldedeki bir askeri birliğe ve polis kontrol noktasına eş zamanlı düzenlenen silahlı saldırıda, 14 asker ile 11 polisin hayatını kaybetti.

Görgü tanığı Mano, Boko Haram militanlarının pazartesi günü de beldeye saldırarak, belediye başkanının ikametgahını ve mahkeme binasını ateşe verdiklerini dile getirdi.

İsmini vermek istemeyen bir devlet yetkilisi de olayı doğrulayarak, saldırıda hayatını kaybedenlerin cesetlerinin Yobe eyaletinin başkenti Damaturu’daki hastanenin morguna gönderildiğini bildirdi.

AA

Tunus’ta silahlı çatışma: 4 ölü

Tunus’un batısındaki el-Kasreyn kentinde İçişleri Bakanı Lutfi bin Ciddo’nun evinin yakınında çıkan silahlı çatışmada 4 polisin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Cumhuriyet Muhafızları’nın sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki resmi hesabından yapılan açıklamada, Başbakan Lutfi bin Ciddo’nun evinin yakınında çıkan çatışmada Cumhuriyet Muhafızlarından 4 polisin hayatını kaybettiği belirtildi.

Görgü tanıkları da saldırganların çatışmanın ardından olay yerinden kaçtığını dile getirdi.