Son 10 yılın en kurak mevsimi

İstanbul‘un içme suyunu sağlayan barajlarda, son 10 yılın en kurak ayı yaşanıyor. Barajlardaki su miktarı yüzde 30,52 seviyesine kadar gerilerken, yağan Nisan yağmurları da fayda etmiyor.

BALIK TUTULAN YERLERDE HAYVANLAR OTLUYOR

Her gün milyonlarca metreküp suyun tükendiği İstanbul’un, ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan Alibeyköy barajındaki kuraklık dikkat çekiyor. Osmanlı döneminde İstanbul’un dört bir yanına su taşıma için yapılan kemerlerin altında şimdilerde hayvanlar otluyor. Geçtiğimiz yıllarda kemerlere kadar uzanan sular, şimdilerde ise metrelerce uzağa kadar çekildi. Alibeyköy Barajı’nın yanında ot toplayan Abdullah İnce isimli bir vatandaş, “Su köprünün alt tarafındaydı. Ormanın eteğinden gidiyordu. Şimdi tek başına karşıya geçebiliyorsun. Çoktu suyumuz ama bu sene yok. Ormanın eteklerinden gidiyordu, ormanın yanından balık tutuluyordu” dedi.

BOŞ TOPRAĞA OLTA

Sazlıbosna, Şamlar Barajı da kuraklıktan nasibini aldı. Köyün eteklerine kadar uzanan suların yerinde şimdilerde ise çatlayan topraklar görülüyor. Vatandaşların olta attığı yerde ise şimdi boş topraklar bulunuyor. Eskiden su seviyesinin cami önüne kadar geldiğini ifade eden Şamlar Köyü sakinlerinden Bilal Küçükkara, “Kış ayları kurak geçince sular çekildi. Bir zamanlar bulunduğum yerde balık tutuyorduk. Yağmur yağıyor ama yeterli değil” diye konuştu.

SON 10 YILIN EN KURAK AYI

Barajlardaki su miktarı yüzde 30,52 seviyesi ile son 10 yılın en düşük oranına ulaştı. 10 yıl içinde en düşük seviye 2008 Nisan ayında yüzde 42,87’ye gerilemişti. Ardından yükselişe geçen su miktarı, 2011 yılında yüzde 97,36 oran ile zirve yapmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, İstanbul’un su sıkıntısını yaşamayacağını her platformda ifade ediyor.

İHA

Iğdır’da 60 kaçak göçmen yakalandı

Emniyet Müdürlüğü ile jandarma ekipleri tarafından göçmen kaçakçılığının önlenmesine yönelik çalışmalar kapsamında İran sınırında çalışmalar yapıldı, yol kontrolleri gerçekleştirildi.

Çalışmalarda 35’i Pakistan, 21’i Afgan, 4’ü Somali uyruklu olmak üzere yurda yasa dışı yollarla giren 60 kaçak göçmen yakalandı.

Göçmenler, jandarma ve emniyetteki sorgularının ardından sınır dışı edilmek üzere Iğdır Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne teslim edildi.

Olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

Kaynak: AA

Rektörlerden Mısır Başmüftüsü’ne çağrı

Mısır’da 529 kişinin idam kararının ardından mahkeme, 683 kişinin daha idamına hükmetti. Kararlar, Mısır anayasası gereği ülke müftüsünün görüşüne sunuldu. Türkiye‘den 43 üniversite rektörü idam cezalarının durdurulması için Mısır Başmüftüsü İbrahim Abdülkerim Allam’a mektup gönderdi.

Aralarında Marmara, İstanbul ve Yıldız Teknik, Ankara olmak üzere devlet ve vakıf üniversitelerinin rektörleri ortak bir mektuba imza atarak Mısır Müftüsü’nden ‘hoşgörü ve adaletle karar vererek’ idamları durdurmasını istedi.

43 üniversite rektörünün imza atarak Mısır Başmüftüsü’ne gönderdiği mektupta, Mısır halkı ile Türk halkı arasında tarihi, kültürel ve dini yakınlıklar olduğu belirtilerek, “Mısır halkının esenlik ve güvenliği İslam ve Arap dünyasının hassasiyetle takip ettiği konular arasında yer almaktadır.

Mısır halkının refah ve huzuruna önem veren Türk üniversite yöneticileri olarak iyi niyet taşıyan bu mektubu şahsınıza, ahlaki, hukuki ve entelektüel bir sorumluluk duygusu ile yazıyoruz. Mısır Arap Cumhuriyeti pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış, özellikle İslam düşüncesinin gelişimine eşsiz katkılarda bulunmuş büyük ve merkezi bir ülkedir.

Ülkenizdeki her gelişme diğer İslam ülkelerini ve Müslüman toplulukları etkilemektedir. Mısır halkının sevinci bizi mutlu etmekte, kederi de bizi üzmekte ve kaygılandırmaktadır” denildi.

24 Mart 2014 tarihinde Mısır’da yerel bir mahkemenin 529 kişi hakkında idam cezası vermesinin, toplumun bütün kesimlerinde derin üzüntü ile karşılandığı bildirilerek, “Bu vatandaşlarınızdan 37’sinin idam cezası onaylanmış, 492’si ise müebbet hapse çarptırılmıştır. Ayrıca Mısır’dan aldığımız son haberlere göre 683 Mısır vatandaşının daha mahkemeler tarafından idamla cezalandırıldığı bildirilmektedir.

Mahkemenin görüşlerinizi almak amacıyla zatı âlilerinize gönderdiği idam cezalarının durdurulması konusunda hoşgörü ve adaletle karar vereceğinize umudumuzu ifade etmek isteriz. Haklarında idam kararı verilen Mısır Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının cezalarının infazı Mısır ve İslam dünyasında derin yaralar açacak, adalet ve güven duygusunu zedeleyecektir.

Son yıllarda İslam ve Arap dünyasında cereyan eden sosyal ve siyasal çalkantılar adalet, meşruiyet ve refah arayışının tezahürleridir. Müslüman toplulukların özgür iradeleri ile kendi geleceklerine sahip çıkmaları, sivil, saydam ve hesap verebilir yönetim arayışlarıdır. Bu masum ve meşru arayışlarını şiddete başvurmadan dile getiren, serbest seçimlerde yaptıkları tercihin arkasında duran sivillerin cezalandırılması hukuken, vicdanen, ahlaken ve dinen kabul edilemez.

Bu hakikati sizin de takdir edeceğinize ilişkin umudumuzu koruduğumuzu belirtmek isteriz. Türkiye ile Mısır üniversiteleri, aydınları, akademisyenleri, bilim insanları ve öğrencileri arasındaki ilişki ve işbirliklerini geliştirmeye özel önem veren rektörler olarak Türkiye ve İslam dünyasından yükselen sese kulak vermenizi diliyoruz. Mısır vatandaşlarının idam kararı aceleyle verilmiş, Birleşmiş Milletler ve uluslararası af örgütleri Mısır’da tecelli eden adaletsizliğe işaret etmiştir.

Mısır ve İslam dünyasında derin yaralar açacağı aşikâr olan infazların durdurulması ve haklarında idam kararı verilen kişilerin af edilerek onurlarının iade edilmesi konusunda cesur ve adil girişimlerde bulunacağınıza olan inancımızı ifade etmek isteriz. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi adil olanların üzerinize olsun” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: İHA

Çanakkale’de sağanak yağmur ve dolu

Açık, güneşli bir havada evlerinden çıkan Çanakkaleliler’e saat 09.30’da sağanak yağış ve dolu sürpriz yaptı.

Hava kısa sürede birden kapattı ve aniden sağanak yağmur başladı. Yağış aralıklarla kısa süreli doluya dönüştü. Yağmura hazırlıksız yakalananlar, ıslanmamak için ellerinden geleni yaptı.

Kimi bulduğu naylon poşeti üzerine geçirdi, kimi elindeki kitabı başına koydu.

Yollarda ise su birikintileri oluştu.

Kaynak: DHA

Eski bakanın rekorunu kırdı

Tokat Belediye Başkanı seçilen 37 yaşındaki Eyüp Eroğlu’nun, bir ayda 40 binin üzerinde kişiyle tokalaşarak, Hasan Celal Güzel‘in rekorunu kırdığı bildirildi.

İl başkanlığı yaptığı dönemde vatandaşla kurduğu sıcak ilişkiyi seçim sürecinde de yakalayan ve mahalle mitinglerinde büyük kalabalıklara hitap eden Eyüp Eroğlu, belediye başkanı olduğu andan itibaren yoğun bir ziyaretçi akına uğradı. Kendisine gösterilen ilgiye kayıtsız kalmayıp, her vatandaşla tek tek ilgilenerek hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Eroğlu, yaklaşık 40 binin üzerinde insanla tokalaşarak eski Devlet Bakanı Hasan Celal Güzel’e ait rekoru, bir ayda egale etti.

‘Türkiye’nin en genç il belediye başkanı’ unvanına da sahip olan Eroğlu, yoğun ilgi nedeniyle arkası kesilmeyen ziyaretlerin işini aksatmaması için, mesai saatleri dışında gece yarılarına kadar çalışması ile haberlere konu olmuş ve daha görevde bir ayını doldurmadan, Tokatlıların beğenisini toplayıp aldığı yüzde 52’lik oy oranının karşılıksız olmadığı izlenimini şimdiden oluşturmuş oldu. Başkan Eroğlu, sosyal medyada da büyük popülarite yakalarken, adına açılan birçok fan sayfası ile de takipçi sayısında şimdiden farklı bir rekora koşuyor.

Öte yandan 40 bin kişi ile tokalaşma rakamının Başkan Eroğlu’nun mahallerde yaptığı ziyaretler ve ‘hayırlı olsun’ ziyaretlerine gelenlerin Belediye Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından çekilen fotoğraflardan tespit edildiği kaydedildi.

Kaynak: İHA