Benim adım Ronaldo Bruma

Çiçeği burnunda G.Saraylı Bruma, hedeflerini anlattı: Portekiz Milli Takımı’nda Cristiano Ronaldo ile aynı formayı giymek istiyorum.

Galatasaray ile zaferler elde edince taraftarlar bana ‘Cristiano Ronaldo Bruma’ diyebilirler.

Portekizli genç yıldız yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Topla dripling yapıyordum sonra da topu insanların kafasına nişanlıyordum. Sonra işi daha da ciddiye almak gerektiğine ve Cristiano Ronaldo’yu örnek almaya karar verdim… Ronaldo ile tanışmadım ama benzetmeler yapılması beni gururlandırıyor. Ronaldo’nun bu dünyadan olmadığını düşünüyorum. Dışarıdan bakıldığında havalı gibi görünüyor. Ama öyle değil. Ortak arkadaşlarımız var. Ondan dinlediğim kadarıyla insan, karakter ve oyuncu olarak çok iyi. İdolüm. En büyük hedeflerimden bir tanesi Portekiz Milli Takımı’nda onunla aynı formayı giymek. Burada daha iyi yerlere gelip Galatasaray’la zaferler elde edince taraftarlar bana ‘Cristiano Ronaldo Bruma’ diyebilirler…”

“Depresyon Anketle Belirlenemez”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Özyıldız Güz, “Elimize geçen bir testle ‘bende depresyon, panik bozukluk, sosyal fobi var’ demeniz sizi yanlış bir yola götürebilir, bu teşhisleri ancak bir psikiyatrist koyabilir” dedi.

Güz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, psikoloji üzerine yapılan anketlerin geçerlilik ve güvenilirlik çalışmalarının yapılıp yapılmadığının çok önemli olduğunu belirtti.

İnternet üzerinden veya başka bir şekilde yapılan anketlerin Türkiye’ye uygunluğunun önemli olduğuna dikkati çeken Güz, şunları söyledi :

“Bir testi yapabilmek için testlerin bizim toplumumuzda anlamlı olup olmadığını bilmek lazım. Yönergeleri dikkatli okumak lazım. Mesela bir insan kendini bugün için mutsuz, keyifsiz ve hayattan hiç zevk almıyor gibi hissedebilir, bu durumda yapılan ankette ‘ben depresyondayım’ sonucu çıkabilir. Oysa bir kişiye ‘depresyon’ tanısı konulabilmesi için en az 15 günlük süreci takip ederek işlev kaybını ve belirtilerin şiddetini görmemiz gerekiyor, sadece bir testle tanı koymak çok sağlıklı olmaz. Elimize geçen bir testle ‘bende depresyon, panik bozukluk, sosyal fobi var’ demeniz sizi yanlış bir yola götürebilir, bu teşhisleri ancak bir psikiyatrist koyabilir”

“Gereksiz testler yapılıyor”

Testlerin, hastalıkların derecelendirilmesi ve araştırılmasında kullanılan materyaller olduğunu vurgulayan Güz, “Bu testler elimizdeki verileri oluşturur. Bu testler sayesinde hastanın baştaki hali ve tedavi sonrasındaki durumu tespit edilir. Tanıya yardımcı olabilirler. Sonuçta klinisyen kendi gördüğü ve kendi değerlendirdiği süreçle tanıya karar verir” dedi.

Prof. Dr. Güz, psikologların uyguladığı testlerin değerlendirmesini klinisyenlerin yaptığını kaydederek, “Bazı yerlerde birçok gereksiz test yapılmakta. Testler hastalıkların derecelendirilmesi ve araştırılmasında kullanılır. Bu testler elimizdeki verileri oluşturur. Testler sayesinde hastanın baştaki hali ve tedavi sonrasındaki durumu tespit edilir” diye konuştu.

Dışişleri ile Milli Eğitim Bakanlıklarına Atama Yapıldı

Dışişleri ile Milli Eğitim Bakanlıklarına ait atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yer alan atama kararlarına göre, Dışişleri Bakanlığının açık bulunan 1’inci derece kadrolu Protokol Genel Müdür Yardımcılığı’na Tunca Özçuhadar, atandı.

Milli Eğitim Bakanlığının açık bulunan 1’inci derece kadrolu Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Aytekin Girgin’in atanması, açık bulunan 1’inci derece kadrolu Bakanlık Müşavirliklerine Melik Türedi, Ercan Demirci ve Enes Karaman’ın atanması, uygun görüldü.

Colin Kazım Bursaspor’da

Bursaspor, Galatasaraylı milli oyuncu Colin Kazım Richards ile 4 yılık anlaşma sağladı.

Galatasaray kulübü ile daha önceden anlaşan yeşil- beyazlı yöneticiler akşam saatlerinde İstanbul’da Kazım ve menajeri ile bir araya geldi. Yapılan görüşmeler sonunda Bursasapor Kazım ile 4 yıllığına anlaşma sağladı. Bursaspor İcra Kurulu Üyesi Nedim Çelik, 27 yaşındaki sağ kanat oyuncusu ile resmi sözleşme imzaladı. Bu gece Bursa’ya gelecek olan Kazım, yarın sabah sağlık kontrolünden geçip ilk antrenmanına çıkacak

Bursasporlu taraftarlar, daha önceden Daum’un talebesi olan Colin Kazım, tecrübeli teknik adamın direktiflerine uyması halinde Bursa’da başarılı olacağına inanıyor.

Akıllı Telefonu Olana İlginç İş İmkanı

Almanya’da geliştirilen ‘Streetspotr’ adlı uygulama ile bulundukları bölgede halledilecek işleri gören kullanıcılar yaptıkları her iş karşılığında puan kazanıyor ya da ücret alıyor. 2012 yılında uygulamayı telefonuna yükleyen 44 yaşındaki polis memuru Thomas Oswald “Uygulamayı şimdiye kadar 450 defa kullandım. Münih’te bisikletle yola çıkıyor, belli noktaların fotoğraflarını çekiyor veya bir eğlence yerinin kablosuz internet bağlantısı olup olmadığını kontrol ediyorum. Bazen günde 40 iş hallediyorum. Aldığım ücretin 3 haneli rakamların üzerine çıktığı günler oldu” dedi. Sistemin insanları sömürdüğüne yönelik eleştirilere ise Oswald “Sistem gönüllülük esasına bağlı olduğu için bu bir sömürü değil” diye konuştu.

210 bin kullanıcısı var

Söz konusu fikri Almanya’da hayata geçiren Dorothea Utz ise müşterilerinin güncel verilere ihtiyaç duyanlardan oluştuğunu söyledi. Genelde firma rehberleri ya da yayınevlerinden yoğun ilgi gördüklerini belirten Utz “Navigasyon üreticileri sokak bilgilerine ihtiyaç duyuyor mesela” dedi. Utz, Almanya’da 210 binden fazla kişinin söz konusu uygulamayı kullandığını belirtti.