100 yıllık hasret sona eriyor

Osmanlı devletinin Makedonya’dan çekilmesi üzerine 100 yıl önce kapatılan Manastır kentindeki Haydar Kadı Camisi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek yeniden ibadete açılacak.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Makedonya İslam Birliği arasında, yer teslim protokolü imzalandı Haydar Kadı Camisi’nin restorasyonu için yer teslim protokolü imzalandı.

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Makedonya İslam Birliği merkezinde gerçekleştirilen imza törenin ardından  yaptığı açıklamada, 15. yüzyıl Osmanlı eseri olan Haydar Kadı Camisi’nin, Balkanlar’daki nadide ecdad yadiğarlarından biri olduğunu belirtti.

Caminin, Osmanlı devletinin Makedonya’dan çekilmesiyle birlikte 1910’lu yıllarda ibadete kapatıldığını ifade eden Ertem, Haydar Kadı Camisi’ni onararak yeniden ibadete açacak olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Ertem, “Haydar Kadı Camisi’nde 100 yıldır ibadet yapılamıyor. İmzaladığımız protokolle birlikte restorasyona başlıyoruz. 100 yıllık hasretin bitirilmesi bizlere nasip oldu. İnşallah restorasyonu gelecek yıl sonuna kadar tamamlayacağız. Bu restorasyan bir başlanğıç. Makedonya’da daha birçok eseri onaracağız” dedi.

Ertem, ayrıca Türkiye’de geçen 12 yılda, 3 bin 500’den fazla eserin restorasyonunu gerçekleştirdiklerine işaret ederek, kurum olarak restorasyon alanındaki tecrübelerini Balkan coğrafyasında ve diğer Osmanlı coğrafyasında bulunan vakıf eski eserlerin ihyası için değerlendirdiklerini vurguladı.

Makedonya’nın yanı sıra Bosna Hersek’te de onarım çalışmaları yürüttüklerini anlatan Ertem, Saraybosna’da bulunan Osmanlı eserlerinden İsa Bey İshakoviç Hamamı’nın restorasyonunun devam ettiğini, nadide tarihi camilerden biri olan ancak Bosna Savaşı sırasında Sırp güçlerince tamamen yıkılan Foça’daki Alaca Camisi’nin de yeniden inşasını üstlendiklerini kaydetti.

Törene, Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman Recebi de katıldı.
 

Bir Cevap Yazın

Ücretsiz Wordpress Temaları çiçek tohumu Migren Ameliyatı